Son Dakika Haberleri

İstişareye açık olacağız

AK Parti Isparta Belediye Başkan Adayı Şükrü Başdeğirmen, partilerinin belediyecilik anlayışının gönül belediyeciliğine dayandığını belirterek, “Halkının fikirlerine önem veren. Bu fikirleri değerlendiren, projeye dönüştüren ve uygulayan bir belediyecilik anlayışında olacağız.” dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

ŞÜKRÜ BAŞDEĞİRMEN KİMDİR?

07 Ocak 1962 yılında Isparta’da dünyaya geldim. Babamız yıllar öncesinden ailesi Doğancı Mahallesi’ne yerleşmiş. Dedemizin Isparta’da ilk değirmeni kurması nedeniyle Başdeğirmen lakabını ve soyadı almışız. İlk değirmeni dedelerim kurmuş. Kösele imalathanesi kurmuşlar, sayacılık yapışlar. Daha sonrasında da halıcılık sektörü ile ömürlerini tüketmişler, bizlere devretmişler. Rahmetli babam çok erken yaşta vefat etti. 60 yaşındaki iken kaybettik. 1 yıl sonra da annemi kaybettik.

İlkokulu Fevzi Paşa İlkokulu’nda okudum. Oradan sonra Merkez Ortaokulu’nda okudum. Liseyi de Akşam Ticaret Lisesi’nde okudum. O zaman akşam bölümü de vardı. Gündüz okuyanlar 3 yıl okurdu, bizler 4 yıl okuduk. O zaman babamla birlikte hacılık ve inşaat yapıyorduk. Gündüz babamın yanında akşam da okula giderdim. Sonra askere gittim.

1985’de vatani görevini tamamladıktan sonra Şadiye hanım ile 1985 yılında evlendik. Evliliğimizden 4 yıl sonra 1989’da kızım doğdu, ismini Mürüvvet koyduk. 1994 yılında da Celal dünyaya geldi.

Hayata hızlı girdik. Ticaret ve yapmamız gereken çalışmalar içerisinde üniversite okuyamadık. Ankara Üniversitesi’ni kazandığım zaman ihtilal dönemiydi. O zaman rahmetli babam ortamın çok kötü olduğunu görerek benim okula gitmemi istemedi. Haftada 3 gün 1 yıl boyunca Manisa’ya sabah gidip-akşam geldim. Sabah 05.00’de çıktım, dersimizi aldık ve sonra da döndük. Şu an İşletme Fakültesi mezunu ve Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi bölümünde yüksek lisans yaptım.

Halı mağazamızın tam karşı komşumuz olan Yaşar Ali Köse vardı. Birlikte ortak olalım diye teklifte bulundum. 1988 yılında Yaşar Ali Köse ile ortak olduk. Haftada en az 5 gün ailecek birlikte olurduk. 29 yılımız böyle geçti. Yarım saat içinde oturduk, konuştuk ve helalleştik. Yarım saatte ağladık. Ama sadece ticaretimizi ayırdık. Ağlaya ağlaya ayrıldık. Onun dışında ticarette ikinci bir sektörümüz var. Bunu da arkadaşlarımızla birlikte yaptık. 8 arkadaş, ‘Isparta’da birlik-beraberlik olmuyor, ortaklıklar yürümüyor’ sözüne karşılık bir projede bir araya geldik. Örnek olsun diye hayvancılık işine girdik. Hem hayvancılık, hem enerji hem de inşaat sektöründe ticari hayatımıza devam ediyoruz.

Aslında benim siyasetle alakalı hiç girişimim olmamıştı. O zaman için Karaağaç Mahallesi Muhtarımız ‘burada senin olman, lazım’ diye beni çok zorladı. O zaman orada oturuyordum. Belediye Meclis Üyeliği için ön seçime girdim. Başarılı oldum. Ve o başarıdan sonra DYP’den meclis üyesi oldum. 5 yıl DYP’den Belediye Meclis Üyeliği yaptım.

2005’de Sayın Hasan Hüseyin Kaçıkoç başkanlığındaki yönetimde başkan yardımcısı olarak 4 yıl görev yaptım. 2009’da ikinci bir dönem geldi. O dönemde de aynı ekip olarak görev yaptık. Yine ben başkan yardımcısı olarak görev yaptım. 8 yılın sonunda tekrar yeni bir seçim dönemi geldi. 2013 yılında da ‘bu işi öğrendim, faydalı olabileceğime inanıyorum’ düşüncesiyle başkan adayı olduk. Tüm arkadaşlarımızla birlikte ekip olduk. İyi bir çalışma ile üyelerimiz bize yetki verdi. 2018- Mayıs ayında da üyelerimiz bizi yine teveccüh gösterdi. Karşımıza kimse aday çıkmadı. Ekim-2018’e kadar bu görevimiz yürüttük. Bu görevimden de AK Parti’den Belediye Başkan Aday Adayı olmak için 1 Aralık 2018 tarihinde istifa ettim.

1998 yılından bu yana Isparta’da sosyal hayatın içerisinde yer aldım. Valilerimizin, belediye başkanlarımızın ve diğer büyüklerimizin verdiği her göreve koştum. Her türlü sosyal proje içerisinde yer aldım. Eğitim projelerinde fahri olarak çalıştık. Isparta’da devlet-vatandaş işbirliği ile yapılan tüm eğitim tesislerinde Şükrü Başdeğirmen’in ya da eşi Şadiye Başdeğirmen’in izi ve emeği vardır. Ispartaspor yönetim kurulunda görev aldık. Ispartasporumuza maddi ve manevi her türlü desteği verdik. Sağlık kuruluşlarımızın ihtiyaçlarını karşıladık, üniversitemizin büyümesinde, ekonomik hayatımızın gelişiminde bize verilen görevleri layıkıyla yerine getirdik. Ispartamızın tanıtımında gerek şahsım gerek temsilciliğini üstlendiğim Ticaret ve Sanayi Odası olarak önemli çalışmalar yaptık.

Belediye Başkan Adayı olmanızdaki en önemli faktör nedir ve niçin AK Parti’yi tercih ettiniz?

Öncelikle ben bu şehrin evladıyım. Annesi, babası hatta dedesi, ataları bu şehirde ilkleri başarmış, ticaret yapmış bir ferdim. Bu şehirde doğdum, burada okudum, burada büyüdüm. İş hayatına Isparta’da atıldım. Burada evlendim, yatırımımı bu şehirde yaptım ve mezarı bu şehirde olacak bir insanım. Bu şehrin bir ferdi olarak sorumluluklarımız var. Bizim de dertlendiğimiz konular var. Bu şehrin acısıyla dertlenir, sevinci ile mutlu oluruz. Bizim ve arkadaşlarımızın, yakınlarımızın yaşadığı sorunlar var. Hayallerimiz var. Bu şehir için beklentilerimiz, öngörülerimiz ve hedeflerimiz var. İdealleri ve iddiaları olan bir insanım. Yıllardır her gittiğim ortamda ‘neden sen aday olmuyorsun’ diye sitemler ve talepler alıyorum. Bu dönem bu baskı ve istekle karşısında duyarsız kalamayacağımı anladım. Bu şehre karşı benim de bir hizmet borcum olduğunun bilincindeydim. Şükürler olsun ki ekmeğimizi, ailemizi, malımızı, mülkümüzü bu şehirde kazandık. Vefa borcumuzu ödemek zorundayız. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, yöneticiliği veya başka bir görev. Hepsi şehrimize karşı bir sorumluluğumuz. Yakın çevrem, arkadaşlarımız, bizi sevenler beni bu makama layık gördüler. Ben de bu dönem adaylığımı koydum. Nasipmiş AK Parti’nin adayı olarak ilan edildim. Bu büyük bir şeref. Büyük bir gurur.

Neden AK Parti deyince. AK Parti ile Türkiye’nin her alanda yaşadıkları ortada. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan büyük bir lider. Dünyaya hitap eden, ileri görüşlü, dik, onurlu bir lider. Bizim de bu liderin yolundan gitmemiz gerektiğini düşündüm. Zaten tüm seçimlerde oyumuzu AK Parti’ye veriyorduk. Birçok seçimde tavrımızı net bir şekilde ortaya koyduk. Referandumlar yaşadık. Rengimizi açıkça ifada ettik. Hep istikrardan yana olduk. Yerel yönetimlerde de AK Parti’nin belediyecilik başarıları ortada. Belediyeciliğin kitabını AK Parti yazdı. Sayın Cumhurbaşkanımız 1994’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde tarih yazdı. Ben de onun izinde, AK Parti belediyecilik anlayışı ile gönül belediyeciliği anlayışı ile AK Parti’den aday oldum.

- Hizmet anlayışınızda neleri önemsiyorsunuz?

AK Parti’nin belediyecilik anlayışı gönül belediyeciliğine dayanıyor. İnsanlara yukarıdan bakmayan, kibirden uzak, egodan uzak bir yönetim tarzı benimseniyor. Önce insanların gönlüne hitap etmek gerekiyor. Yollar, köprüler, otoyollar, binalar yapılır ancak gönülleri feth etmek zordur. Biz hizmet üretirken insanların gönlüne girmeyi, kalpten kalbe giden bir yol bulmayı arzuluyor ve önemsiyoruz.

Yine adaletli olmak, şeffaf olmak ve samimi olmak yönetim tarzımızı oluşturacak. Samimi olacağız, mütevazi olacağız. Yalan söylemeyeceğiz. Halkımızdan hiçbir şey saklamayacağız, gizlemeyeceğiz. Doğru olacağız, şeffaf olacağız.

Ve en önemlisi katılımcı belediyecilik. Halkının fikirlerine önem veren. Bu fikirleri değerlendiren, projeye dönüştüren ve uygulayan bir belediyecilik anlayışında olacağız. İstişareye açık olacağız. Danışma meclisleri kuracağız. Her işi biz biliriz demeyeceğiz. Bilenlerle, işin uzmanları ile konuşacağız, istişare edeceğiz. Halkın her kesimi ile iletişim içinde olacağız. Çocuk ile çocuk, yaşlı ile yaşlı olacağız. Halkın her kesimine, şehrin her tarafına dokuna bir belediyecilik yaklaşımında olacağız.

-Isparta’nın en önemli sorunları nelerdir? Şükrü Başdeğirmen Belediye Başkanı olduğu zaman ilk olarak hangi temel sorunlara müdahale edecek?

Isparta’nın bir çok sorunu var. Bunların hiçbiri  çözümsüz değil. Şehirleşme sorunları, trafik sorunları, sosyal hayata ilişkin sorunlar var, çözümlerini de biliyoruz. Bu konuda hazırlıklarımız var. Projelerimiz var. Önümüzdeki süreçte projelerimizi detaylı olarak sunacağız.

Bizim en önem verdiğimiz konuların başında insanların yaşadığı şehirde mutlu ve huzurlu olması. Barış içinde yaşayan, mutlu ve huzurlu bir kent sakini nasıl olur bunu araştıracağız ve bulacağız. Mutlu insan, başarılı insan. Mutlu insan üreten insan. Mutlu insan, mutlu şehir mantığıyla hareket eden bir belediyecilik yaklaşımı.

- Isparta’nın kültürel yaşamına ne gibi katkılar sağlamayı düşünüyorsunuz?

Isparta, tarihten gelen gelenekleri ve kültürü ile zengin bir şehir. Bunun farkındayız. Isparta’nın zengin kültürünü unutturmamak en önemli hedeflerimiz arasında. Kültürümüzü canlandıracağız, geçmişten geleceğe bir köprü kuracağız. Kültürel mirasımızı koruyacağız, yeni nesillerimize unutturmayacağız. Örf ve geleneklerimizi yaşatacağız. Belediyelerin en önemli görevlerinden birisi kültürel ve sanatsal hayatın yaşatılmasıdır. Tiyatrolar, gösteriler, festivaller ve benzeri etkinliklerle kültürümüzü yaşatacağız. Sadece Isparta merkez değil ilimizin tüm ilçeleri, beldeleri ve köylerine ilişkin kültür ve sanat etkinlikleri düzenleyeceğiz. Kültürümüz zenginliğimiz. Coğrafyamız içerisindeki her türlü farklılığı zenginlik olarak kabul ediyoruz. Halkımızın kendi kültürünü yaşamalarına imkan sunacağız, özgürlükleri savunacağız.

- Belediyenin turizm ve kentin tanıtım noktasındaki yeri nedir? Şu ana kadar Belediye Başkanlığı yapanlar, sizce Isparta’yı uluslararası platformda tanıtabildiler mi? Siz koltuğa oturduğunuzda Isparta’nın tarihi ve turistik değerlerini tanıtmak ve hakettiği değeri kazanması açısından projeleriniz var mı?

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası’ndaki görevlerimizde de hep bu konuları önemsedik. Isparta’nın en büyük eksikliği tanıtım. Isparta’da her şey var. Helva yapacak her türlü malzemeye sahibiz. Profesyonel anlamda hizmet veren işletmelere sahibiz. Tek eksiğimiz tanıtım. Günümüzde tanıtım enstrümanları değişti. Çok farklı şekilde tanıtımlar yapılıyor. Eski klasik yöntemleri terk edip, tanıtım noktasında farklılıklar yaşatacağız. Bir şey değişecek, herşey değişecek. Neden Isparta’da ünlü bir sanatçı klip çekmesin. Neden Isparta film stüdyosu olarak kullanılmasın. Festivaller, etkinlikler yapıyoruz. Ama bu etkinlikler kendi içerimizde kalıyor. Biz bize eyleniyoruz. Isparta, İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de hatta Paris’te, Dünyanın öbür ucunda tanıtılmalı. Oralarda Isparta kültürü ve turizmi tanıtılmalı. Belediyenin bunu yapacak gücü ve imkanı vardır. Tek eksik olan vizyondur. Biz bu vizyonumuzla yönetime talibiz. Neden ünlü bir dizide sömestri tatili için Davraz’ı gösteren bir senaryo olmasın. Bunların hepsi yapılabilir, hayata geçirilebilir fikirler. Isparta’yı sadece il merkezi ile düşünemeyiz. Isparta’yı bir bütün olarak ele alacağız. Turizm açısından Isparta’nın tamamı bizi ilgilendiriyor. Ben Isparta Belediye Başkanı olarak şehrime bir misafir davet ederken Eğirdir’in güzelliğini, Yalvaç’ın antik kentini, Şarkikaraağaç’ın Kızıldağı’nı, Aksu’nun Zindan Mağarası’nı, Uluborlu’nun kirazını, Güneykent’in gülünü, Gölcük’ü, Davraz’ı da kullanmak zorundayız. Bunların hepsi bizim zenginlimiz. Bütüncül bir bakış açısı ile turizm ekonomisini büyüteceğiz.

- Belediyenin kentteki eğitim ve öğretimdeki yeri nedir? Sizin başkanlığınızda Isparta’daki okullara ve öğrencilere ne gibi hizmetleriniz olacak?

Eğitimi önemsiyoruz. Isparta eğitim açısından oldukça zengin bir şehir. Isparta, eğitim yönüyle Türkiye’nin önde gelen şehirleri arasında. Okul öncesi eğitim kurumlarından üniversitesine kadar Isparta eğitimde markadır. Binlerce üniversite öğrencisi okumak için Isparta’ya geliyor. Hepsi bizim misafirlerimiz. Hepsi aileleri tarafından bizlere emanet edilmişler. Belediye olarak eğitimin tam kalbinde olacağız. ‘Okullar bizim değil, Milli Eğitimin işi. Üniversite bizim değil’ gibi kısır bir bakış açısına sahip olmayacağız. Okullarımız bizim dönemimizde bugüne kadar hiç görülmemiş bir belediyecilik hizmeti ile karşılaşacaklar. Dönem başlarında okulların bahçesinin otlarla kaplı olmasını görmek bizlere acı veriyor. Okullar ve diğer eğitim kurumlarını belediyemizin bir birimi olarak göreceğiz. Okulların sadece bahçe tanzimi değil, eğitimle ilgili her türlü ihtiyaçları belediyemiz tarafından karşılanacaktır. Okul bahçelerinin peyzaj düzenlemesi yapılacak, velilerimizin ve öğrencilerimizin Belediyemizle ilgili ihtiyaçları karşılanacaktır.


- Şehrimizde araç sayısının artmasıyla birlikte ciddi bir park ve ulaşım sorunu göze çarpıyor. Sokaklar caddeler araçlarla dolu. Neredeyse yaya kaldırımları araçlar tarafından işgal ediliyor. Bu sorunu çözmek için ne tür projeleriniz var. Şehir içinde ulaşımı rahatlatmak için neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Isparta’nın en önem sorunlarının başında trafik sorununun geldiğini çok iyi biliyoruz. Isparta’daki trafik yoğunluğunun bazı saatlerde çekilmez bir hal almasını üzüntü ile karşılıyoruz. Özellikle Mimar Sinan, Cumhuriyet ve 6 Mart gibi caddelerimizin yeterli gelmediğini görüyor ve gözlemliyoruz. Trafik  sorununun çözümüne yönelik olarak bilimsel çalışmaların ortaya konması gerektiğine inanıyoruz. Üniversitemiz ve bilim adamlarımız ile birlikte ulaşım master planının hazırlanması için gerekli çalışmaları başlatacağız. Isparta için acil olan ulaşım planının hazırlanması için Belediyemiz üniversitemize her türlü imkanı sunacaktır. Ulaşım master planı ile birlikte ortaya çıkacak eylem planını Belediye olarak uygulamayı taahhüt edeceğiz. Alternatif yolların açılması, yeni bulvarlar açılması konusunda, battı-çıktı teknolojisinin kullanılması gibi modern şehirlerde uygulanan tüm yöntemleri Ispartamızda da uygulayacağız. Trafikte ilkel yöntemleri terkedip, Avrupa’nın uyguladığı, modern şehirlerin hayata geçirdiği projeleri hayata geçireceğiz. Trafik konusu uzmanlık alanıdır. Bu işte uzmanlaşmış, tecrübe sahibi kişilerle istişare içinde bir çözüm bulacağımızı düşünüyorum.

- Malum, Isparta bir üniversite şehri. Başkanım, projelerinizi oluştururken ve gerçekleştirirken gençlerin görüşlerini dikkate alacak mısınız?

Süleyman Demirel Üniversitesi ve Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Ispartamız için bir zenginlik. Akademisyenlerimiz, idari personelimiz ve öğrencilerimiz beyin gücümüz. Tabii ki de hazırlayacağımız ve uygulayacağımız birçok projede ilgili hocalarımızın fikirlerini alacağız. İlgili bölüm öğrencilerimizin fikirlerini alacağız, enerjilerinden faydalanacağız. İstişareye, fikir alışverişine açık olacağız.

- Isparta size neyi ifade ediyor, kısaca anlatır mısınız?

Isparta bize memleketimi, ekmeğimi, aşımı… Saf Anadolu insanının güzelliğini, doğallığını. İşte Isparta’nın en büyük zenginliği bu. İnsan sermayesi o kadar güçlü ki herşeyi yapabilirsiniz. Bu şehrin halkı her şeyin iyisini, güzelini hakkediyor. Dolayısıyla hizmetin en iyisini hakkediyor.

- Kentimizde bitmek bilmeyen bir sorun haline gelen Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi var. Hem vatandaşlar, hem de esnaflar Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi'nin akıbetini merak ediyor. ITKM ile ilgili bir çalışma yaptınız mı, yoksa ITKM yine kendi kaderine mi bırakılacak?

Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi konusu bugünün meselesi değil. Isparta’nın gündeminde 20 yıldır olan bir konu. Ticaret ve Kültür Merkezi, eski adıyla Halk Pazarı Kentsel Tasarım Projesidir. 1997 yılında dönemin Belediye Başkanı Mehmet Aybatılı tarafından projelendirilmiş ve inşaatına başlanmış bir projedir. Ticaret ve Kültür Merkezi’ni tartışırken 1999’u dönmemiz gerekiyor. Belediyenin imkanları ile başlayan ve mülkiyetin tamamı Belediyeye kalacak bir proje bugün maalesef bu hale gelmiştir. Sayın Günaydın, 1999’da belediye başkanı olduğunda inşaatına başlanan projeyi beğenmemiş, sudan sebeplerle durdurmuştur. Proje müellifi haklı olarak projesine sahip çıkmak için konuyu mahkemeye taşımıştır. Ve bu mahkeme 4 yıl sürdü. 4 yıl boyunca bir çivi çakılamadı. 4 yılın sonunda mahkeme sonuçlandı ve Sayın Günaydın, orada ikinci projeye başladı. Seçime 6 ay kala başlanılan projenin bitmeyeceği biline biline başlandı. İşte en büyük yanlış budur. Kırılma anı budur. Sayın Günaydın, devlette devamlılık esastır mantığı ile projeyi devam ettirseydi bugün Ticaret ve Kültür Merkezi bitmiş olacaktı. Ve tüm mülkiyeti Belediyenin olacaktı. Şu an gelinen noktada mevcut yönetim işin içinden çıkamadı. Nasip olur göreve geldiğimizde çözüm odaklı olacağız. Çözüm için gerek hukuki gerekse teknik konuları değerlendirip, hızlı bir şekilde çözüm sağlama arzusundayız.

- "İlimizin Vatan, Halıkent ve Ayazmana mahallelerini etkileyen 'koku sorunu' ile ilgili olarak Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, kokunun sebebini deri organize sanayi ve diğer kamu kurumlarına bağlamıştı. Kenti doğrudan ilgilendiren bir konuda Belediye olarak siz de ‘bizi ilgilendiren bir konu değil’ mi diyeceksiniz, yoksa kurumlarla bir araya gelip sorunu ortadan kaldırmak için elinizi taşın altına koyacak mısınız?

Isparta’nın koku sorunu sadece o bölgedeki mahalleleri değil tüm Ispartamızı ilgilendiriyor. Ispartamıza dışardan gelen misafirlerimiz için kötü bir karşılama ortamı. Çevreye duyarlı bir yönetim olacağız. Sayın Milletvekillerimizin katkıları ile Deri OSB yönetimimiz oradaki arıtmadan kaynaklanan koku sorununa ilişkin çözüm geliştirdi. Şu anda ihalesi tamamlandı. Arıtma tesisinin üzeri kapatılıyor ve koku giderici sistem kuruluyor. Deri OSB kaynaklı koku problemi çözülüyor. Burada Belediyemize de düşen görevler var. Orada Belediyemizi atık su arıma tesisimiz var. O tesis eski Belediye Başkanımız Mehmet Aybatılı döneminde 110 bin nüfusa göre planlanmış ve yapılmış. Artık yeterli gelmiyor. İlk işimiz orada kapasite artırımı sağlamak. Ve Deri OSB’de olduğu gibi üzerini kapatıp, koku giderici sistem kuracağız. Başka bir çözüm varsa ona bakacağız. Uzmanlarla konuşacağız. Atık Su Arıtma Sistemi’nin çanak dışında tüneller çıkışında bir bölgede yapılıp yapılamayacağını araştıracağız. Böyle bir çözüm mümkün olursa buna da bakacağız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın imkanlarını değerlendireceğiz.

- Isparta’nın son dönemdeki en büyük sorunlarından bir tanesi de işsizlik. Belki Belediye’nin görevleri arasında kentte yaşayan insanlara yönelik istihdam sağlamak görevi olmasa da, siz daha önce Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı yaptığınız için bu tür konularda daha deneyimlisiniz. Isparta’daki işsizlik sorununa çözüm bulmak için Şükrü Başdeğirmen’in çalışmaları olacak mı?

Belediyelerin görevi istihdam oluşturmak değil. Ancak Belediyeler reel ekonominin önünü açma noktasında önemli bir rol üstlenirler. Belediye olarak yerel ekonominin gelişmesinde lokomotif olacağız. Aracı olacağız, lider olacağız. Yatırımcımızın, esnafımızın, tüccarımızın önünü açacağız. Yatırımlara, istihdama, ekonomiye duyarlı bir yönetim olacağız. Biliyoruz ki Isparta ekonomisinin büyümesi özel sektörden geçiyor. Özel sektörü büyüteceğiz, engel değil, destek olacağız.

- Kentteki özellikle küçük esnafın yaşadığı ekonomik sorunlara çare olabilme adına 1-2 haftalık çalışmalar yapılmakta. Sizce bu çalışmalar doğru mu? Daha geniş kapsamlı çalışmalar yapılabilir mi?

Esnafımız bizim herşeyimiz. Belediye esnafına destek olmalı, yaşatmalı. Esnafımız için her türlü kolaylığı sağlayacağız. Sorun üreten değil, çözüm sağlayan bir yönetim yapımız olacağız. Esnafımızın önünü açacağız. Fuarlar, etkinlikler ve çeşitli organizasyonlar ile ticarete canlılık sağlayacağız.

- Isparta’da Valilik Binasının önündeki meydan dışında bir kent meydanı bulunmamakta. Isparta’ya kent kimliği kazandırma noktasında, kente dışarıdan gelen misafirlerin de ilgisini çekebilecek bir kent meydanı projeniz var mı?

Milletvekillerimiz, teşkilatımız, meclis üyelerimiz ve işin uzmanları ile birlikte projelendirme çalışmaları yapacağız. Fikir olarak geliştirdiğimiz projeler var. Bu fikirlerin hayata geçirilmesi noktasında istişarelerde bulunacağız. Kent Meydanı Projemizi daha sonra kamuoyu ile paylaşacağız.

-Bazı illere bakıyoruz, çeşitli icraatlar ve aktivitelerle sık sık gündeme geliyorlar. Bu başarıda, yerel yönetimin iktidar partisinden olmasının avantajları var mı, varsa nedeni?

Bizlerde Denizli, Antalya, Uşak gibi kentlere gittiğimizde devlet gücü ile Belediye gücünün birleştiğinde büyük projelere imza attığını görüyoruz. Yanı başımızda Antalya. Köprülü kavşak projeleri Ulaştırma Bakanlığı’nca yapılıyor. Devletin gücünü hissediyorsunuz. Bunlar iktidar gücü ile oluyor. Bugün Isparta Belediyesi’nin bütçesi 400 milyon TL. Bu rakamı artırmak çok mümkün değil. Ama bakanlıklardan sağlanan kaynaklarla bunu yılda 1 milyara çıkarmak mümkün.

01 Ocak 2019 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çapa Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çapa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (212) 530 03 11
Reklam bilgi