BURUK BİR ANNELER GÜNÜ...

Bu günkü yazımı, bizi dünyaya getiren, büyüten, üzerimize titreyen fedakâr annelerimiz için büyük anlam taşıyan  ' Anneler Günü’ne ayırdım.

Öncelikle, son yıllarda kadın cinayetlerinin, tecavüz ve istismar olaylarının giderek artması nedeniyle üzüntü dolu bir anneler günü kutladığınızı vurgulamak isterim.

Değerli okurlarım ülkemizi yönetenler geçmişten bu güne “ Anneler kutsaldır, cennet annelerin ayakları altındadır. Tüm annelerimizin Anneler Günü' nü kutluyoruz" şeklinde mesaj yayınlarlar.

Ancak, yasalarda düzenleme yaparak kadın cinayetlerini işleyenleri, tecavüz ve taciz olaylarına karışan o ahlaksızları caydıracak kanunları yürürlüğe neden koymazlar anlamak mümkün değildir.

Kaç kez yazdım, yine yazıyorum, o sözünü ettiğim suçları işleyenler için mahkemelerde "iyi hal" indirimi neden yapılır?

O mahkemelerin yargıçlarının bu tür indirim yapmaları geride kalan aile bireyleri için ikinci bir yıkım olmaktadır.

Şimdi gelelim bir önemli konuya daha...

Türkiye' de en çok yaşanan olayların başında ise aile içi şiddet gelmektedir.

TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'na bilgi veren yargı yetkilileri, kadınların yüzde 40'a yakınının hayatlarının bir bölümünde şiddete uğradıklarını vurgulamış.

Bu vahim rakamı okuyunca bir anne olarak Anneler Günü'nde büyük bir hayal kırıklığı yaşadığımı ifade etmek isterim.

Bu bilgileri veren yargı mensupları, özellikle medyanın şiddet haberlerini veriş biçiminin sorunları farklı boyutlara taşıdığını belirtmiş.

Daire Başkanı Zeynep Öksözoğlu, bu konuda şu bilgileri vermiş, "Basının kadına şiddet haberlerini yapma yöntemini mutlaka değiştirmesi lazım. Bir tanesini ben haberlerde izledim. Kadının gözleri mor, kolları ve kaburgaları kırılmış, ertesi gün hangi hastanenin hangi katında ve hangi odada yattığını söyledi televizyon. Sabah dosya benim önüme geldi. Yani diyorlar ki kocaya' Gel karını öldür' Oysa yapılması gereken mağduru değil, şiddet uygulayanın teşhir edilmesidir "

Değerli okurlarım,  Daire Başkanı Zeynep Hanım ne kadar doğru ve çarpıcı örnekleme yapmış değil mi? İşte bu ülkede duyarlı yargıçlar da var.

Bir,  Anneler Günü'nde tüm bunları yazmak kolay değil elbette. Ancak birileri bunları dile getirmeli.

Medyanın yanlışlarını da anlatmalı.

Bu arada annelerimizle ilgili temas etmek istediğim bir şey daha var. "Annelerimiz bizim için en değerli varlıktır.” deriz de,  değerlerini daha çok onları kaybettikten sonra anlarız.

Daha önce yazdığım gibi her yıl yüzlerce kadın, yüzlerce anne eşleri, eski eşleri ya da aile yakınları tarafından katlediliyor.

Bizi en çok kahreden de “Eşim beni öldürecek“ diyerek devlete sığınan bazı annelerin bile korunamamasıdır.

Kadınları, anneleri koruyan ve kollayan yasaların ivedilikle çıkarılması ve suçluları ağır bir şekilde cezalandırılmasını sağlayan yasal düzenlemenin biran önce yapılması dileğiyle, buradan tüm annelerimizin Anneler Günü’nü kutluyor, hepsine kucak dolusu sevgilerimi ve saygılarımı gönderiyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nur Kılıç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çapa Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çapa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 530 03 11
Reklam bilgi