BEN, URFA'DA BELEDİYE BAŞKANI OLSAM

Şanlıurfada 2019 yerel seçimleri bitmiş Büyükşehir Belediye Başkanlığını Zeynel Abdin Beyazgül kazanmıştır. Hem memlekete hem kendisine hayırlı olsun. Başarılar dilerim.

Urfa doğurganlık oranı yüksek sürekli göç alan ve büyüyen bir şehirdir. Urfa pek çok konuda altyapısı yetersiz tek caddeye mahkum olmuş dört etrafı gecekondularla dolu bir şehirdir. Bu nedenle Urfa belediyecilik açısından problemleri çok olan zor bir şehirdir. Hal böyle olsa da yeni bir vizyon yeni bir ekiple mücadele azim ve kararlılıkla çok şey başarılabilir.

Ben belediye başkanı olsam başlıklı yazıma başlamadan şunu ifade etmek isterim ki bu yazı siyasi bir yazı birilerini karalamak veya methetmek için yazılmış bir yazı değildir. Bu yazı memleketini seven yıllarca memleketin sorunlarını kaleme almış çözümü için mücadele etmiş bir Urfalının duygu ve düşünceleridir. Altmış yaşındaki bir Urfalının Urfa şehir merkezindeki gözlemleri sorunları tespitleri ve çözüm önerileridir. Belediye başkanına ve ekibine bir mesajıdır.

BEN URFADA BELEDİYE BAŞKANI OLSAM NELER YAPARDIM

Aylardan beri düşünüyorum. Ben Urfada Büyükşehir belediye başkanı olsam neler yapardım Bu soruya karşılık düşüncelerimi ve hayallerimi paylaşmak istedim.

1-YENI URFAYI KURARDIM.

Mevcut Şanlıurfayı yerinde bırakır Akabe mevkiinde yolları meydanları bulvarları çarşıları alışveriş merkezleri park ve bahçeleri yürüyüş ve bisiklet sürme yolu gibi alanları olan modern bir şehir olarak Yeni Urfayı kurardım. Valilik belediye binası Vergi dairesi gibi devlet dairesi binalarını Ticaret odası Ticaret Borsası gibi sivil toplum kuruluş binalarının buraya taşınması için çaba sarf ederdim. Yapılacak binalarda veya yüzey kaplamalarında tarihi ve estetik görünüm sağlamak yazın sıcaklığını azaltmak yöredeki malzemeden istifade ederek inşaat maliyetini düşürmek gayesi ile Urfa taşı kullanılmasını teşvik ederdim.

2-OVALARIN IMARA AÇILMASINI ÖNLERDIM.

Şehrin etrafında imara uygun pek çok dağlık alanda imar çalışmaları yapardım ve verimli ovaların imara açılmasını kesinlikle önlerdim. Şehir merkezinde olduğu gibi ilçelerde de ovalarda yapılacak imar çalışmasını engellerdim.

3-ESKI URFAYI RESTORE EDER VE MEKANLARA ÇEŞITLI FONKSIYONLAR KAZANDIRIRDIM.

Tarihi mekanların ve evlerin olduğu eski Urfayı gecekondulardan arındırır tarihi mekanları ve evleri restore eder geleneksel ve tarihi eşyaların satıldığı işyeri konukevi pansiyon otel misafirhane müze kültür merkezi gibi çeşitli fonksiyonlar kazandırırdım.

4-ANA CADDEYI HER HAFTA YIKATIRDIM.

Abideden Balıklıgöle kadar olan caddeyi haftada en az bir kez deterjanlı suyla yıkatırdım kokular dökerek şehrin mis gibi kokmasını sağlardım.

5-ŞEHRIN ÇEŞITLI YERLERINE TUVALETLER YAPTIRIRDIM.

a-Abideden Balıklıgöle kadar olan caddedeki işyerleri başta olmak üzere lokanta kahve ve benzeri işyerlerinde tuvaleti olmayan yerlere tuvaleti belediye olarak ben yapardım. Daha sonra denetler temiz tutmaları kağıt peçete sabun bulundurmaları için sürekli denetledim.

b-İnsan yoğunluğu olan yerlerde umumi tuvalet yaptırırdım. Abideden Balıklıgöle kadar olan ana cadde başta olmak üzere insan yoğunluğu olan şehrin çeşitli yerlerine umumi tuvaletler yaptırırdım ve yirmi dört saat temiz kalması kağıt peçete bulundurulmasını sağlardım.

c-Tarihi mekanların olduğu yerlere dinlenme yeri ve umumi tuvaletler yaptırırdım. Harran Şuayb şehir Hanelbarur gibi tarihi yerlerin yakınına küçük de olsa dinlenme yeri su içilecek yer ve tuvalet yaptırırdım.

6-ESNAFIN YOL IŞGALLERINI ÖNLERDIM.

Halkın rahatça yürüyebilmesi için ana cadde üzerinde çarşı ve pasajlarda esnafın yol işgallerini önlerdim.

7-YIYECEK MADDELERININ HIJYEN ORTAMLARDA SATIŞI IÇIN GEREKLI ÖNLEMLERIN ALINMASINI SAĞLARDIM.

Halkın sağlığı için et ekmek ve yiyecek maddelerinin isot pul biber ve kurutmalıkların daha hijyen ortamlarda üretimi ve satışı için gerekli önlemlerin alınmasını sağlardım.

8-ŞEHIR IÇI TRAFIĞINI RAHATLAMAK IÇIN PARK YERLERI OLUŞTURURDUM VE ARAÇLARIN YOL KENARINDA PARK ETMELERINI ÖNLERDIM.

Urfa tek cadde üzeri kuruludur. Nüfus ve araçlar çoğalmış şehir içi trafik sıkışmıştır. Mevcut durumda yol genişlemediğine göre yolu ikiye üçe bölmek çözüm değildir. Trafiği rahatlatmak için muhtelif yerlerde çok katlı veya yer altında park yerleri oluşturdum ve Balıklıgölden Abideye kadar olan yol başta olmak üzere yoğunluğu olan cadde ve sokaklarda araçların yola park etmesini önlerdim. Böylece şehir içinde trafiği rahatlatırdım. Park yeri yapmayan binaya ruhsat vermezdim.

9-KAPAKLI PASAJINDAN BALIKLIGÖLE KADAR OLAN CADDEYI ARAÇ TRAFIĞINE KAPATIRDIM.

Kapaklı Pasajından Balıklı göle kadar ana caddeyi araç trafiğine kapatırdım. Esnafa mal gelişi için gecenin belli bir saatinde araçların geçişine izin verirdim. Gidiş geliş için raylı tramvay koyardım.

10-URFA KALESINE GIRIŞI KOLAYLAŞTIR KALEDE GEZINTI VE OTURMA ALANLARI YAPARDIM.

Urfa Kalesinin arka tarafında park yeri yapar halkın araçla oraya kadar ulaşımı sağlardım. Kaleye bir köprü ile bağlantı yapar halkın yaya olarak kaleye girmesi sağladım. Kale üzerinde de düzenlemeler yapar gezinti alanları ve oturma yerleri yaparak Kaleyi turizme kazandırırdım.

11-KARAKOYUN DERESINDEN FIRATIN SUYUNU GEÇIRDIM.

Karakoyun Deresi şehri su basamaması için yapılmıştır ve yıllarca şehrin ortasından su akmıştır. Temiz sularında pek çok Urfalı yüzmüştür. Yıllar sonra su kesilmiş ve çöp ve pislik yuvası haline gelmiştir. Bazı belediye başkanları bir kısmını kapatmış ağaçlandırmıştır. Bir belediye başkanı da şehrin tarihi köprülerinin bulunduğu Karakoyun özerine çok katlı bir İşhanı yaptırmıştır. Belediye başkanlığını kazanırsam karakoyun deresini kapatacağım gibi söylemler yılarca siyasetçilerin seçim malzemesi olmuştur. GAP projesi kapsamında Fırat nehir iki kanal ile Harran ovasına bağlanmıştır ve 1994 yılında Harran ovasına su verilmeye başlanmıştır. Bu tarihten sonra pek çok siyasetçi Fıratın suyunu Karakoyun Deresine akıtacağını ifade etmiş fakat bugüne kadar gerçekleşmemiştir. Avrupanın pek çok şehrinde şehir içinden geçen su kanallarına rastlanır. Ülkemizde Eskişehir başta olmak üzere birçok ilin içindeki dereler ıslah edilmiş ve içinden su akıtılarak şehre güzellik katılmıştır. Ben belediye başkanı olsam Karakoyun üzerindeki tarihi köprüler hariç sonradan yapılan yapıları yıkar Fırat suyunun Karakoyun Dersinden akıtırım. Böylece yazları çok sıcak geçen Urfa için şehrin ortasından geçecek bir su ile şehre nefes aldırır çevresi yeşillik ve oturma alanları ile güzelleştirirdim.

12-URFADA YAŞAYANLARIN URFAYI TARIHI KÜLTÜREL VE SANAT YÖNÜ ILE TANIMASI YÖNÜNDE ÇALIŞMALAR YAPARDIM.

Bu kapsamda şehir halkının bilhassa gençlerin üniversitede okuyanların Urfanın tarihi turistik ve dini mekanlarını tanıması kültürünü müziğini yemeğini tanıması şehrin tarihini bilmesi önemli kültür sanat ve edebiyat adamlarını tanıması için çalışmalar yapardım.

13-KÜLTÜR SANAT MERKEZI VE SPOR SALONLARI KURARDIM.

a-Şehir merkezine İçinde kültür sanat müzesi sinema ve tiyatro ve sergi salonları olan kültür sanat merkezi kurardım. Kültür müzesi içinde Urfalı Ressamların tablolarını ebru hat ve diğer güzel sanat ürünlerini Urfalı yazarların kitapları yayınlanan dergiler gibi basılı eserleri sergilerdim.

b-Çeşitli mahallere de küçük çapta Kültür sanat ve spor faaliyetlerinin yapılacağı kurs ve konserlerin verileceği kültür sanat merkezi ve spor salonları kurardım. Gençlerin el sanatlarını müzik ve halk oyunlarını öğreneceği kurslar açardım. Futbol Basketbol voleybol gibi sporların yapılacağı semt sahaları ile Güreş Boks Judo Tekvando Karate Jimnastik Pinpon gibi salon sporları için spor salonları kurardım.

14-ŞEHRIN TANITIMI VE ŞEHRIN TARIHI KÜLTÜRÜ SANATI VE EDEBIYATI KONULARINDAKI ÇALIŞMALARI DESTEKLERDIM.

Şehrin tarihi kültür sanat ve edebiyatı konularındaki kitap dergi sanat eserleri belgesel film ve çeşitli yayınları desteklerdim. Şehrin tanıtımı yurtiçi ve yurt dışında tanıtımı ilgili projeler düzenlerdim. Şanlıurfanın tarihi mekanlarını kültür ve sanatını edebiyat ve müziğini ön plana çıkaracak uluslararası festival sempozyum vb. etkinlikler düzenlerdim.

15-TURISTIK MEKÂN IŞLETMECILERI ÇALIŞANLARA SIRA GECESI EKIPLERINE EĞITIM VERIR DENETLERDIM.

Turistlerin en önem verdikleri konulardan biri hijyendir temizliktir. Bu nedenle alışveriş edilen oturulan yatılan yemek yenen mekanların mutfakların ve çalışanların temizliği sürekli kontrol ederdim. Turistler için düzenlenen Sıra gecelerini ses yüksekliğini sunulan yemeklerin hijyen olmalarını kontrol ederdim. İş sahiplerine çalışanlara Sıra gecesi ekiplerine kültür ve turizmin önemi geleneksel müzik ve yemek hijyen konularında meslek içi eğitim kursları düzenlerdim.

16-YIL IÇINDE ÇEŞITLI TOPLANTILAR DÜZENLEYEREK ÇEŞITLI KESIMLERIN FIKRILERINI ALIRDIM.

Yıl içinde istişare toplantısı veya çalıştay gibi çeşitli toplantılar düzenlerdim. Muhtarlar ve mahalle sakinleri ile mahallenin sorunları Mimar ve mühendislerle imar ve altyapı Kültür ve sanat adamları ile kültür ve sanat konuları Sanayici ve Esnaflar gibi çeşitli kesimlerle toplantılar yaprak sorunları ve çözüm yollarını istişare ederdim.

17- AYIN BELLI GÜNLERINI HALKIN SORUNLARINI DINLEMEYE MAKAM ARACINI KULLANMADAN ÇARŞIDA PAZARDA HALKIN ARASINDA GEZMEYE AYIRIRDIM.

18-ÇEVRE TEMIZLIĞINE PARK BAHÇE VE AĞAÇLANDIRMAYA AZAMI DÜZEYDE ÖNEM VERIRDIM.

19-YOL KÖPRÜ KAVŞAKLARDA IŞYERI VE APARTMAN GIRIŞLERINDE OTOBÜSLERE BINIŞLERDE ENGELLI VATANDAŞLARIN RAHAT YÜRÜYECEKLERI INIP-BINEBILECEKLERI ŞEKILDE GEREKLI DÜZENLEMELERI YAPTIRIRDIM. OTOBÜS DURAKLARINA YOLCULARI YAZIN SICAĞINDAN VE KIŞIN SOĞUĞUNDAN KORUYACAK ŞEKILDE DURAKLAR YAPARDIM.

20-İYI BIR IDARE IYI BIR EKIPLE BAŞARILIR BU NEDENLE KURACAĞIM EKIPTE LIYAKATLI ÇALIŞKAN VE DÜRÜST INSANLARA YER VERIRDIM.

Belediye başkanı olarak seçilenler genellikle kendilerine yakın sözünden çıkmayacak veya partilerine yakın kişilerden kadrolarını oluşturmaktadırlar. Halbuki bilgili tecrübeli çalışkan ve dürüst kişilerden kurulacak ekip hem başkana başarı kazandırır hem de memlekete daha çok faydalı hizmetler yapar.

21-ŞEHIR IÇINDEKI YOL KÖPRÜ KAVŞAK PROJELERINI GÜNDE ÜÇ VARDIYA ÇALIŞARAK EN KISA ZAMANDA BITIRIRDIM.

22. TARIM VE SANAYI YANINDA ŞANLIURFA EKONOMISININ EN ÖNEMLI KAYNAKLARINDAN BIRI TURIZMDIR. BU NEDENLE TURIZMIN GELIŞMESI IÇIN ÖZEL BIR ÇABA SARF EDERDIM.

Turizmin gelişmesi için şehrin temizliğine yolların çarşıların tarihi yerlerin temizliğine özel önem verirdim. İşyerlerinin temizliği fiyatlar uygun olup olmadığını Yüksek müzik sesinden oluşan gürültü ve tabelaların oluşturduğu görüntü ve çarşılardaki koku ve dumanlardan oluşan hava kirliliğini konularını denetlerdim. Dilencilerin turistleri rahatsız etmemesi için gerekli önlemleri alırdım. Gelen misafirlerin nelerden memnun oldukları nelerden memnun olmadıkları konusunda çalışmalar yapar zaman zaman guruplara katılır onlara hoş geldiniz der görüşlerini alır anketler düzenlerdim. Tespit edilen sorunların çözümü için gerekli tedbirleri en kısa sürede alırdım. Turizm hakkında esnafı bilgilendirmek ve bilinçlendirmek üzere çalışmalar yapardım. Potansiyeline göre Urfanın yatak kapasitesi azdır. Bu nedenle bazı aylarda Urfada konaklamak için yer bulunamamaktadır. Konaklama kapasitesinin arttırılması için çözümlerden biri Urfa evlerinin restore edilerek konaklama tesisi haline getirilmesidir. Bu bakımdan Urfa evlerinin restore edilmesi çalışmaları desteklerdim. Ayrıca Konaklama kapasitesini arttırmak ve yemek kültürümüzü tanıtmak amacıyla ev pansiyonculuğunun gelişmesi için çaba sarf eder Ev pansiyonculuğu konusunda kurslar açar eğitimler verirdim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abuzer Akbıyık - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çapa Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çapa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

Musa KALDI - Sn Hocam Tam bir gerçek Şehri emin profili çizdiniz ama ne acıdır ki Urfa zor bir Şehir ve bu Şehirde yaşamakta bir o kadar zor. neden? Mevcut seçilmişleri tenzih ederim çünkü ufku geniş insanları aday göstermezler düşünün eski otogarı kaça sattı alan kişi kaça sattı yeni otogarı ise fiyatı 500.000 bin tl olan binaların arasına inşa etti bu otogarında sonunda Migros a satılacağına eminim yeni bir otogarda hekimdede mahalle sine inşa etsin ler yazacak çok şey var sonuçta Urfa yı seviyoruz sizi tebrik ederim Rabbim gönlüne verir İnşaallah

Yanıtla . 0Beğen 14 Nisan 00:01
02

İbrahim Özcan - Tüm bu güzel düşünceleri sizinle paylaşıyor.İnşallah zamanla olur dileğiyle hizmet edenlerin allah razı olsun diyor sizleri de tebrik ediyorum

Yanıtla . 0Beğen 13 Nisan 23:15
01

Müslüm Süzer - Yüreğine sağlık gurur duyuyoruz seninle hemşehrim sınfarkadaşım

Yanıtla . 0Beğen 13 Nisan 23:14

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 530 03 11
Reklam bilgi