EZANIN BAYRAĞIN İFADE ETTİĞİ DEĞERLERE SAHİP ÇIKMALIYIZ

Bir milletin varoluşunun eseri olan İstiklal Marşımız kabulünün 98. yılında çeşitli etkinlikler ile yad ediliyor. Böyle anlamlı günlerin  yad edildiği kutlamalar bizim kutsal değerlerimize ne kadar çok sahip çıkmamız gerektiğini bize hatırlatmaktadır.

Bu kutsal değerlerimizden olan Ezan ve Bayrak yaşadığımız günlerde gerekli saygıyı sevgiyi kimi insanlarımız tarafından görememektedir.

Başlık olarak ifade ettiğimiz gibi EZANA Bayrağa sahip çıkacak bir nesil istiyoruz. İyi de her şey sadece istemekle oluyor mu? İstemek elde etmek kavramı ile aynı anlamı mı ifade ediyor, Tabi ki aynı anlamı ifade etmiyor.

Önce ifade etmek istediğimiz şeyin sahip çıkmak istediğimiz kavramın neyi ifade ettiğini bilmemiz gerekmez mi? Kavram olarak neyi ifade ettiğini doğru dürüst anlamadığımız bir şeyi nasıl savunacağız. O halde Ezan Bayrak kelimesi ne anlatmaktadır Onu araştıralım. Kelime anlamı olarak baktığımızda ezan sadece namaza bir çağrı değildir. Şairin tabiri ile Şehadetleri dinin temelidir. Bayrak içerisinde farklı renklerin oluştuğu bir kumaş parçası olarak algılanabilir. Türk Milleti için Bayrak kavramı sadece bu değildir. Eğer  bu konuda sadece kelime anlamı olarak baktığımız zaman konuyu tam anlamadığımızı ifade etmemiz gerekir.

Bizim Milletimiz için EZAN kavramının  değeri büyültür. Bayrak kavramının manevi bir anlamı vardır. O anlamda: Bu Milletin bağımsızlığı egemenliği Devlet olarak yaşama kültürü Büyük bir medeniyetin sahibi olduğu ifade edilmektedir. İnancı uğruna Vatanı uğruna namusu uğruna Milletinin bekası uğruna canını tereddüt etmeden verme ülküsü yatmaktadır.

Mazlumu korumayı adaleti temsil etmeyi herkese her inanca saygılı olma ilkesini benimsemeyi hatırlatan bir asalet vardır. Ezan ve Bayrak kavramı insanca yaşamayı büyüğe saygılı olmayı küçüğe sevgili olmayı ahlaklı dürüst kimseyi incitmeyen kendine güvenilir olmayı öğütler. Vatanını sevmenin kuru kuruya bir sevgi olmadığını ona adam gibi vergisini vermek gerektiğini onun malını her alanda korumak gerektiğini Görevli olduğun yerde görevini büyük bir sorumlulukla yapmak gerektiğini öğütler. Sana hizmet eden insana saygı duymanın zorunlu olduğunu sana yardım elini uzatan insanın elini kırmak yerine o ele teşekkür etmen gerektiğini hatırlatır. Sana hakkıyla bir kelime öğretene saygının ne olduğunu sağlığına sahip çıkma çabasını samimiyetle ortaya koyan insanın senin sağlığına en az senin kadar değer veren birisi olduğu için hürmet etmek gerektiğini öğütler. Yaratılanı Yaradandan dolayı sevmek gerektiğini ifade eder.

Hal böyle olunca Seni bu kadar güzelliğe davet eden bir çağrıyı yuhlamanın  protesto etmenin dışlamanın karşı çıkmanın tahammül edememenin anlamı nedir Bu eylemi yapanlar neye karşı çıktıklarını biliyorlar mı Yazık... Üstelik büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülkede...

Ezan ve Bayrak sevgisi ve ona sahip olma çabası kendi dışındaki insanların tüm insan haklarına saygı göstermeyi ifade eder. Başkalarının namusunu kendi namusu gibi bilmesini emreder. Sokaktan evin içine kadar insani ilişkilerin bir değerler manzumesi ile örüldüğünü o değerler manzumesinin korunması ile her alanda barışın huzurun güvenin tesis edileceğini şiddetle vurgular.

Ezan ve Bayrak sevgisi  bizim Milletimiz için o nedenle bu kadar önemlidir. Ancak sadece ezana gösterilen saygısızlık Bayrağın indirilmesine gösterilen tepki anlık olarak kalırsa fazlaca bir anlam ifade etmez...

O halde Ezan ve  Bayrağın ne anlama geldiğini bir değerler manzumesini ifade ettiğini anlayan kardeşlerimiz ne demek istediğimizi anlamışlardır. O halde Ezanımızın Bayrağımızın temsil ettiği bu değerler manzumesine önce kendi hayatımızdan bakarak ne kadar uyup uymadığımız kontrol etmemiz gerekir. Daha sonra çevremizde bu değerler manzumesinin yerleşmesi için çaba sarf etmeliyiz. Eğer bu değerler manzumesinden habersiz bir şeklide Ezanımıza saygı duyduğumuzu Bayrağımızı sevdiğimizi ifade ediyorsak yanılıyoruz. Gerçek sevgi saygı ifade ettiği değerler manzumesi ile birlikte ona sahip çıkmaktır. İşte o zaman bu değerleri anladığımızı ifade edebilirim.

O halde kimi eylemlerde ezana saygısızlık gösteren guruplar bayrağı yaktığını zanneden alçaklar neyi hedef aldıklarının farkında mıdırlar? Halkımızın sabrını test etmek amaçlı bu eylemleri dikkatle takip etmek gerekir. Devletimizin güvenlik güçleri her zaman güçlüdür. Bu densizlerin de hakkından gelecek güç ve kuvvete sahiptir.

Bütün bu olumsuzluklardan sonra

Sokağa teşvik sokağa çıkma sokakta olay zaten çıkmaz sokaktır. Aman dikkat her zaman dikkat. Karşı tarafın ve perde arkası güçlerin oyunlarına gelmeyelim... Onlar böyle bir ortamı arzulamaktadırlar. Tarih bunun örnekleri ile doludur...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Orhan Arslan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çapa Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çapa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 530 03 11
Reklam bilgi