KUR’AN-I KERİM’DE KADIN HAKLARI

Değerli okuyucular, Bu hafta "8 Mart Dünya  Kadınlar  Günü" dolayısıyla kutlanan etkinliklerden yola çıkarak, Kur’an-ı Kerim’de kadın ve erkek eşitliğinden  bahsetmek istiyorum. Erkeğin kadına göre üstün tarafları olduğu gibi kadının da erkeğe göre üstün tarafları bulunmaktadır. Genellikle bütün canlılarda erkeklerinin, dişilerinden daha kuvvetli yaratıldıkları, çalışmaya daha dayanaklı olduğu bilinmektedir. Bunun yanında, kadınların da çocuk yetiştirme, merhamet, şefkat ve duyarlılıkta erkeklerden daha üstün olduklarını söyleyebiliriz. 

Kur’an-ı Kerim, erkek ve kadın bütün insanoğluna gönderilen ilahi bir kitaptır. Kur’an-ı Kerim’de Hz.Adem ve Hz.Havva'nın ikisinin de çamurdan yaratıldığı anlatılmaktadır.

Kur’an-ı Kerimde; Arap toplumunda iyi bir yerde olmayan kadınının olması gereken yere getirmek için pek çok emirler ve yasaklar getirmiştir. Daha dünyaya yeni yeni gözlerini açan kız çocuklarını diri diri toprağa gömmeleri ve onları horlayan erkekleri kınamıştır. Bilhassa Kur’an-ı Kerim toplumda ezilen ve horlanan her insanın yanında olmuş ve onların haklarını savunmuştur. 

Oysa Kur’an-ı Kerim kadına dişiliği üzerinden ve kişiliği üzerinden değil, şahsiyeti üzerinden bakar. Erkek olsun kız olsun doğan her çocuk Allah'ın rahmetidir. 

"Göklerin ve yerin hükümranlığı Allah'a aittir. O dilediğini yaratır. (şûra süresi 49)"

"Kadın olsun, erkek olsun her kim inanmış olarak iyi fiiller gerçekleştirirse onu mutlaka güzel bir hayatla yaşatırız ve onların karşılığını yaptıklarının en güzeliyle mutlaka veririz. (Nahl süresi 97)

Kadınını köleden beter yapan, kadının erkek egemen olduğu toplumda sadece ev işinde ve cinsellikle kullanılmasını, hiç bir alanda kadına hak tanınmamasını savunanlar, toplumun nezdinde kabul görsünler diye uydurma hadislere ve mezhep izahlarına dayandırılmış bu bakış açısı geniş bir kesime "din" diye yutturulmakta ve yutturulmuştur.

"Kadın  veya erkek inanmış olarak hayra ve barışa yönelik işler yapanlar cennete gireceklerdir. Ve zerre kadar zulme uğratılmayacaktır. (Nisa süresi 124) 

Kur’an-ı Kerim’de, kadına karşı işlenen suçlar, ister şahsına, ister malına, ister şerefine karşı olsun erkeğe karşı işlenen suçlar gibi kabul edilmiştir. Hatta kadın bazı hallerde erkeğe göre daha çok kayırılmıştır. Erkek ne kadar miras sahibi ise kadın da mirasta pay sahibidir.

Kur’an-ı Kerim’de iki kadının şahitliği bir erkek yerine geçtiği örnek verilir. Halbuki bu ayet, o dönemde kadının genelde ilgilenmediği bir konuda açıklamalar ihtiva etmektedir. Hz. Muhammed ( S.A.V) bir tatbikatında kadınlarla ilgili konularda bir kadının açıklamalarının dahi dikkate alındığını ve buna dayanılarak yasaklar konulduğunu göstermektedir. Hz. Muhammed  (S.A.V) devrinde kadınlarının şahsiyetlerinin şuurunda oldukları, düşüncelerini açıkça söyleyebildikleri ve bazı  konularda erkeklerle aynı haklara sahip oldukları anlaşılmaktadır.

Kadın, ekonomik konularda erkek gibidir. Kazandığı para kendisine aittir. Parasını ve malını tam bir yetki ile kullanabilir. Kadınlarımız, bizim hayatta değerli varlıklarımız olduklarını unutmayalım. Onlar sizin için solmayan bir gül olsun...

"Erkek kadınla, kadın erkekle bir bütündür."

İster kadın, ister erkek olsun, hiç birinin hakkına geçmemek dileğiyle...

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.

Allah'a emanet olun. 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Kamile Özdemir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çapa Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çapa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 530 03 11
Reklam bilgi