Yerel seçim beklentileri

ÜLKEMİZ YEREL SEÇİM HAVASINA GİRİNCE insanlar açısından haftalar öncesinde  yerel anlamda belediye başkan aday adayı olup başkan adaylığını kazanma süreci  başladı ve bir müddet devam etmişti. Bazı siyasi partiler de hala devam ediyor.

Partilerin yapmış oldukları değerlendirmeler sonucunda  aday adayları yapılan çalışmalar  neticesinde zaman içerisinde başkan adayı olarak atanıp atanmadıklarını görmüş oldular. Uzun bir süre gündemi oluşturan hangi partiden kim aday olacak Sorusu cevabını buldu. Şimdi sıra Bu adaylardan kim başkan seçilecek Sorusunun cevabını almaya geldi. Bundan sonraki tüm çalışmalar o yönde olacaktır. Yapılan tüm gayretler anketler kamuoyu araştırmaları hep bu yöne dönüktür.

Dün şehrimizde yapılan açık hava toplantısında Sayın Başkan kendi adayına sahip çıktı. Bu aday ile yola devam edeceklerini belirttiler. Böylece yarışın devam ettiğini belirttiler.

Hal böyle olunca çok kabarık sayıda başkan aday adaylarının hepsini miting alanında görmeyi seçmen arzulamıştır. Bazı başkan adaylarının mitingde olmadığı gözlemlenmiştir.

Ortada şöyle bir gerçek vardır. Bir-çok aday kendisinin aday olmadığı bir yarışa sıcak bakmamaktadır. Hatta destek bile vermeyebilirler.

Ülke genelinde Asıl listeler belli olduktan sonra küslükler darılmalar hatta kızmalar aday adayı olduğu partiye sırt çevirmeler bile başlamıştır. Geçmişte bu tür davranışların çok yaşandığını bildiğimiz için aynı tanıdık manzaraların olacağı kanaatindeyim. Hatta kızarak karşı partilerden aday olanları bile göreceğiz. Partilerine küsüp parti değiştirenler mi dersiniz. Kendi desteklediği adayın olmadığını görünce seçmen sandığına gitmeyenler mi dersiniz. Hatta aday yapılmadığı için hiçbir siyasi çalışmaya katılmayanlar mı Dersiniz. Bunlar hep yaşandı. Bundan sonra da yaşanacaktır.

O zaman şöyle bir şey geliyor aklımıza ben yoksam gerisi tufan. Bu mantık doğru bir mantık değildir. Böyle düşünenler tamamen kendi egosunu tatmin etmek için bu süreci yaşamışlardır. Olumsuzluk olunca da hemen gemiyi terk ederler. Siyasi etiğe hiç de uygun olmayan tavırlar içerisine girerler. Hele bir de başarısızlık olursa o kadroların tamamı ile alay ederler. Ben aday olsaydım böyle olmazdı diyenler bile olacaktır. Bu beklenti siyasi partilerin asıl listelerini Yüksek Seçim Kuruluna verecekleri tarihe kadar devam eder. Zaman geçtikçe de bazı şeyler ortaya çıkmaya başlar. İşte bu durum tam da insanımızın bazı konulara siyaset açısından nasıl baktığını ortaya koymaktadır. Kısacası seçmen tercihine dayalı Genel merkez denetimli bu aday belirleme yöntemine daha alışamadığımızın bir sonucudur. Bazen aday mensubu olduğu siyasi partinin ilkelerine bağlı olmayı değil de kendisinin aday olup olmadığını ön plana çıkarmaktadır.

Kimileri de benim elde etmediğim başkanlık kaldı mantığı ile siyasi partilere hücum ederler. Sanki onlar olmasa siyaset mekanizması çöker. İsimlerinin önüne bir de seçilmişlik sıfatını eklemek için senelerdir uğraşır dururlar. Bu Ülkede sanki kendilerinden başka adam yoktur. Kendisinin mesleği her ne ise onun uzmanı veya bileceni olmak ona yetmez. Sorsan her şeyi bilir. Demez ki benim ondan haberim ve bilgim yoktur.

Bir başka hastalık ta şudur. Cebinde paran var mı Tamam sen her şeyi biliyorsun demektir. Yahut ağa mısın Belirli bir makama mı eriştin o halde hadi biraz da siyaset yapayım deyip ortaya çıkarsın. Üstelik siyasi parti yapılanması nedir Tabandan itibaren insanlar nasıl çalışırlar Bu alanda ne kadar fedakarlık yaparlar bunlardan haberi olmadan Siyasi alanda boy göstermek ister. Gelir tepeden aday olur.

Bunlar demokrasimiz adına hoş olmayan görüntülerdir. Ben iktidar olayım bana nereden oy gelirse gelsin önemli değil demek senelerce bu Ülkede siyaset yapmış bir kişinin sözünü aklıma getiriyor. Düşün peşime Ne kadar etik olduğunu varın siz düşünün...

O zaman öyle siyaset yapmanın daha doğru olduğu fikri kafanıza yerleşiyor. Ben siyasi parti olarak iktidar olayımda gerisi önemli değil. Böyle bir mantıkla yapılan siyaset başarılı olamaz. Yerel anlamdaki plan ve projeler önemlidir.

Halka doğru dürüst yalan iftiraya kaçmadan yapacağınız işleri söyleyerek işe başlamak gerekir.

Yerel anlamda Zaman zaman aday adayı arkadaşları dinledim ve bu şehrin hiç de o kadar sorunları olmadığına karar verdim. Çünkü herkes o kadar kendinden emin ki kişi olarak kendisi seçilince her şey hallolacak. Sivas bir anda sihirli bir değnek değmiş gibi değişecektir. O zaman kendi kendime sordum. Bu şehir neden senelerden beri hep yapılamayan şeylerle anılmaktadır

Ülkemiz ve şehrimiz adına aldığı emaneti yerine getirebilecek arkadaşların seçilmesini yürekten diliyorum. Ancak şu görsel medyada görev yapan arkadaşlardan dileğim şudur ki bu başkan adayı arkadaşlardan birisi ileride başkan seçildikleri zaman şimdi yaptıkları konuşmaları o zaman onlara dinletsinler. Arşivlerinden çıkararak kendilerine dinletsinler. Onlar kendi kendilerine not verirler. Yahut neleri yapmak için söz verdiklerini hatırlamış olurlar.

Yerel seçimlerin siyasi partiler açısından çok önemli olduğunu da unutmayalım. Ülkemde bazı değerlendirmeler seçmenin oylarının ortaya çıkmasından sonra yapılmaktadır. O halde sağ duyunuzla hareket ederek tercihinizi yapınız... Kısacası seçimin yereli geneli olmaz mantığı hakimdir...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Orhan Arslan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çapa Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çapa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 530 03 11
Reklam bilgi