Savaşsız bir dünya için

Değerli dostlar, gördüğümüz kadarıyla bu gidişle Orta Doğu’da savaşların sonu hiç gelmeyecektir.

Dünya barışının en büyük güvencesi: Ekonomik siyasal ve kültürel alanda can alıcı eylemlerin güzel yapılması değil, can alıcı güzel eylemlerin yapılmasıdır. Bu bağlamda İslam dünyasıyla birlikte bütün dünyada bilgi devrimi gibi köklü dönüşümlere yol açacak bir paradigma devrimine ihtiyaç vardır.

Kılavuzu yalnızca ekonomi olan Seküler Batı, dünyayı savaştan savaşa sürüklemiştir. Batı dünyasında insanlar kum gibi esnek paradigmaya dönüştüreceklerdir. Dönüşüm sürecinde dalgaların yerine sahildeki kayalıklara gemiler çarparlarsa kayalar değil gemiler parçalanırlar.

Sezai Karakoç’un “Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır” dizesinde çok güzel vurgulandığı gibi medeniyetler tarihinde paradigma değişmeleri uzun ve sancılı bir süreçtir. Medeniyetlerin paradigma değiştirmelerinde medeniyetler arasındaki savaşlardan daha çok medeniyetler içindeki savaşlar önemlidir.

Medeniyet içinden gelen çatışmaların verdiği zararı dışardan gelen çatışmalar vermez. Her medeniyet düşmanlarından önce dostları tarafından yıkılır. Düşmanlardan korunmak dostlardan korunmaktan daha kolaydır.

İslam dünyasının sorunları Müslümanların Hristiyanlarla savaşlarından daha çok kendi içlerindeki iktidar savaşlarından kaynaklanmaktadır. Müslümanların Müslümanlara yaptıkları kötülükleri Hristiyanlar Müslümanlara yapmıyor.

Yeni bir Diriliş paradigmasının arandığı bir dönemde İslam dünyası sorumluları Batı dünyasında aramaktan daha çok İslam  dünyasında aramalıdır. İslam dünyasının sorunlarını çözmek için Orta Doğu’nun birikimi yetmez, bütün dünyanın birikiminden yararlanmak gerekir.

Bilginin ve bilgeliğin vatanı yoktur nerede bulunursa oradan alınır. Savaşsız bir dünya için hem Müslüman hem Hristiyan ülkelerin kendi evlerinin önlerini kendilerinin temizlemesi hayati  önem taşımaktadır. Her ülke kendi evinin önünü temizlerse savaşa ihtiyaç kalmaz.

Barış kristal bir avizeye benzer, özen gösterilmez sürekli temizlenmezse ışığıyla birlikte işlevini de yitirir.

Anadolu’da denildiği gibi, “Savaş olmaz Allah vermezse, Allah savaş vermez kimse barışı bozmazsa” diyorum.

Saygılarımla…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar M. Sıtkı Aloğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çapa Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çapa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 530 03 11
Reklam bilgi