Son Dakika Haberleri

AZI KARAR ÇOĞU ZARAR

  İnsanlıkla yaşıt, birçok hastalığın anası, hayat enerjimizi negatife çeviren ve çağımızın en yaygın illeti! Bireyin kendisini rahatsız eden bir ortamda organizmanın verdiği tepki; stres. Uzmanlarına göre: Kontrol altında tutulduğunda hayatı daha üretken hale getirmek için motive edici bir etken olabiliyor, aşırı derecede yaşanıldığında zihinsel, ruhsal ve hatta fiziksel açıdan sağlığı olumsuz yönde etkileyen bir tehdide dönüşebiliyor.   

       Ev ve iş hayatındaki olumsuzluklar, çocuklar, borçlar, kalabalık, trafik, monoton hayat, aşırı hareketsizlik, korku, huzursuzluk, kötü beslenme, sıcak, soğuk, üzüntü, gürültü derken bu kadar koşturmaca arasında kendimize, hobilerimize ve en önemlisi sevdiklerimize yeteri kadar zaman ayıramamak gün geçtikçe artan bir stres faktörünün oluşmasına zemin hazırlıyor.

     Stresin hepsi kötü değildir. Olumlu olan stres, hoşa giden aktivitelerin getirdiği yaşamsal zorluklardan kaynaklanır. Buna üniversiteyi kazanmak, duygusal bir ilişkiye başlamak, yaşadığımız çevreyi değiştirmek gibi örnekler verilebilir. Bu olumlu durumların yarattığı stresle başa çıktığımızda olgunlaşırız, öz güvenimiz artar, bu da stresin hayatımıza getirdiği olumlu etkilerdendir.

     Olumsuz stres ise; uyum sağlamamız gereken hoşumuza gitmeyen durumlar olduğunda yaşadığımız strestir. Buna örnek olarak; ölüm, problemli ilişkiler ve çok fazla iş yükü verilebilir. Stresle sürekli ama etkisiz bir mücadele sonuçta tükenmişliği getirir.

Bazı kişilerde yaşamsal değişiklikler strese sebep olabilir. Bunlar; a) çevresel, (fiziksel çevre değişikliği, gürültü),  b) sosyal, (aile ve arkadaşlardan ayrılma, yeni bulunduğumuz sosyal ortamı ve statüyü kabullenme, sosyal çevreyi tanımamanın getirdiği zorluklar),  c) kişisel, (kendimize güvensizlik, başarısızlık, problemli duygusal ilişkilerimiz),  d) fiziksel durumumuz( hastalık, yaralanmalar) olabilir. Stres kaynakları belirgin ya da gizli olabilir. Belirgin olduğu durumlarda, alarm reaksiyonu ile stres kaynağı arasındaki ilişki farkedilir. Gizli olduğu durumlarda ise, stres belirtileri ortadadır fakat sebep bilinmemektedir.

     Stres belirtileri üç başlık altında toplanabilir:

1)Fiziksel belirtiler; çarpıntı, baş ağrısı, soğuk ya da sıcak basması, mide bağırsak bozukluğu, sindirim bozukluğu, nefes darlığı, ellerde titreme, gürültüye ve sese karşı aşırı duyarlılık, uykusuzluk, aşırı ya da düzensiz uyku, bitkinlik, boyunda, ensede, belde, sırtta ağrı gerginlik, kasılma, eklem ağrısı ve mide krampları,

2)Duygusal belirtiler; huzursuzluk, sıkıntı, gerginlik, neşesizlik, duygusallık ve aşırı kaygılı olmak,

3)Zihinsel belirtiler; dikkatte azalma, unutkanlık, organize olamamak, zihin karışıklığı, ilgi azalması, matematik hataların artması, zihinsel durgunluk, sosyal hayatın yoksunlaşması, olumsuzluklar üzerine odaklanmak ve karasızlık.

     Stresle başa çıkma; Bireyin çevreden ya da içten gelen baskıları önleme mücadelesidir. Çoğumuz stresle başa çıkabilmek için olumsuz yöntemler kullanırız. Örneğin; alkol, uyuşturucu, kafein alma, sigara içme ve maddenin kötüye kullanımı… vb gibi. Daha doğru başa çıkma yöntemleri için işin uzmanlarından yardım almak en doğru başa çıkma yöntemidir.Bu yöntemlerden bazıları aşağıda belirtilmiştir.

     Aşırı stres altındaki kişilerde yeme-içme de dengesizlik, uykusuzluk, huzursuzluk, asabilik, iştah azalması veya aşırı artması, bağımlılıkların artması, konsantrasyon eksikliği, isteksizlik, sürekli yorgunluk…  vb gibi kişinin iş ve sosyal yaşantısını olumsuz etkileyecek belirtiler de görülebiliyor. Yapılan deneyler sonucunda: Vücudun yoğun ve uzun süreli stres altındayken; adrenalin ve stres hormonları salgıladığını bu hormonların da kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, mide ülseri, gut hastalığı, iktidarsızlık, bağışıklık sisteminin zayıflaması, gibi sağlık açısından risk oluşturabilecek problemler meydana getireceği anlaşılıyor.

      Strese çok maruz kalan kişilerde görülen normal olmayan durumlar  şöyle sıralanabilir: Hızlı konuşurlar, el-kol hareketleri yaparlar, daima hızlı hareket ederler, kendilerine çok ehemmiyet verirler, kendilerine aşırı güven duydukları hissi bırakırlar, devamlı gerginlik içindedirler, daima hırlı ve telaşlıdırlar, alıngandırlar, küçücük hadiselere bile sinirlenirler, zamanları hiç yoktur, her anları doludur, karşısındakinin sözünü hep keserler.

      Strese neden olan faktörleri tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da, onunla mücadele etmenin yolları mevcuttur. Uzmanlar stresle başa çıkmanın en etkin yollarını şöyle sıralıyorlar: Bahçe ile uğraşmak, fotoğrafçılık, yüzme, yazma, bulmacalar, yoga, okumak, müzik, sevdiklerinle sohbet, açık havada dolaşmak v.s. Strese karşı yapılacak en iyi şeyin; bir hobi sahibi olmak olduğunu da yine uzmanları söylüyor.

      Uzmanları, strese karşı dayanıklı olabilmemiz için şunlara dikkat etmemizi önermekteler: Hoş görülü olmaya, sabırlı olmaya, fazla alıngan olmamaya, olur olmaz şeylere sinirlenmemeye, günlük işler arasında en az 5-10 dakika kadar kafa dinlemeye, beslenmeye dikkat etmeye, sigara ve içki içiyorsa içmemeye, spor yapmaya. İşten gelince ılık suyla duş yapmak da bedeni ve ruhu oldukça rahatlatır. Ve bütün bunları yapmayı da kişi kendi kendine telkin etmelidir.

      Yapılan araştırmalar: Maneviyatı yüksek dindar kişilerin, maneviyatsız kişilere göre streslere karşı çok daha dayanıklı olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak; İslamiyet’in emirlerini yerine getiren kişilerin stresleri daha az olmaktadır. Çünkü: İslam dininin istediklerinden bazıları, strese karşı dayanıklı olma tedbirleri gibidir. Yani, Yaradan dinine inananların stresi asgari düzeyde yaşamasını dilediği için: Müslüman’a sabırlı olmasını, herkesle iyi geçinmesini, tevekkül etmesini, hakkı gözetmesini, yalan söylememesini, herkese güler yüz göstermesini, affedici olmasını, kanaatkâr olmasını, paylaşabilmesini, güzel ahlaklı olmasını, yalnızca Kendisi’nden korkmasını emretmektedir. Yaşam biçimi bu olan kimselerde tabii ki stres de asgari seviyede olacaktır.                   Selamım stresini kontrolüne alabilmiş, kendi stresinden dolayı başkalarında stres yaratmayanlara gitsin... ESEN KALINIZ                                                                                                                                     

   Abdullah HAKTANKAÇMAZ

       ah6334@gmail.com   

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdullah Haktankaçmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çapa Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çapa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

38

Aynur Yıldırım Namal - Hocam yüreğinize sağlık kaleminize kuvvet.Toplumsal bir yaraya parmak basmışsınız.Stresin en büyük ilacının maneviyat olduğuna inananlardanım .Bulunduğunuz ortamda kendinden üsttekilere değil de alttaki insanlara bakıp birazda sabır edebiliyorsak sorunların büyük bölümünü çözmüş oluruz sanıyorum.Saygılar sevgiler

Yanıtla . 0Beğen 13 Ocak 15:41
37

Ömer Faruk Bahçivan - Saygıdeğer Hocam öncelikle kaleminize, yüreğinize, emeklerinize sağlık. Konu önemli, hassas ve güncel olmakla beraber nasıl başa çıkabiliriz noktasına teması İlmik ilmik işlediğiniz STRES' ten uzak durmayı beyinlere nakşederek faydalı, gerekli ve guzel ifadelerle bir yazı kaleme almışsınız..Herkes gibi bende istifade ettim, istifade etmeye de devam edecegim. Parmak bastıgıniz her konu önemli ve çözüm yolları şahane...Sizlere STRES'siz , Sağlık, huzur ve esenlik için de uzun bir yaşam diler, saygı ve muhabbetle ellerinizden öperim...

Yanıtla . 0Beğen 11 Ocak 07:30
21

Av. Selahattin Görkey - Sevgili dostum kardeşim Abdullah, benim veb sayfam yok, instegrammı ne diyorsunuz o da yok. Onun için değerli ve öğretici yazılarını okuma fırsatım olmuyor, bu güzel eğitici faydalı yazılarından mahrum kalıyorum. Görüşüğmü de bildirmemiş oluyorum.sen benim nazarımda devrin filozofusun, günaydın sana seni seviyorum kardeşim.

Yanıtla . 0Beğen 11 Ocak 01:01
20

Av. Selahattin Görkey - Sevgili dostum kardeşim Abdullah, benim veb sayfam yok. instegram bilmiyorum, onun için bu öğretici ve değerli yazılarını okuma imkânım olmuyor, bu güzel yazılarından mahrum kalıyorum. dolayısıyla görüşümü de bildiremiyorum.Sen benim nazarımda devrin filozofusun. seni seviyorum kardeşim...

Yanıtla . 0Beğen 11 Ocak 00:54
18

Erkan Özbey - Abdullah Amcam. Sonuç olarak doğru yolu tanımlamış ve açıkca birkere daha farkettirmişsin. Stressiz bir hayat varmı diye sorarız kendimize, e tabi hayatta kulluk yapmayı amaç edinmez isek, bulamayız tabi stressiz hayatı. Allah hepimize güzel kulluk etmeyi nasip etsin. Senin de emeğine ve yazına sağlık. Ellerinden öperim.

Yanıtla . 0Beğen 10 Ocak 23:01
17

Fazilet Doğan - Sayın hocam, yazınız her zamanki gibi doyurucu, kapsamlı bilgiler içeriyor.

Anladığım kadarıyla insan olmayı başarabilmiş veya bu yolda çaba sarfeden insanlarda stres, asgari düzeyde gerçekleşiyor.

Lakin çözümü elimizde olmayan, geneli etkileyen olumsuzluklar, gelecek kaygısı, belirsizlikler ister istemez strese yol açıyor.

Sabır, tevekkül, umut çare olabilir ama bunları yaşam biçimi haline dönüştürmeyi başarmak gerekir.

Stressiz günler dileklerimle, saygılar...

Yanıtla . 1Beğen 10 Ocak 15:57
19

Abdullah Haktankaçmaz - @Fazilet Doğan 17 nolu yoruma cevabı: Değerli meslektaşım Fazilet hn, katkılı yorumunuzdan dolayı çok çok teşekkürler ve sizi gönülden en iyi dileklerimle kutluyorum. Elinize emeğinize sağlık, sağol, varol

Yanıtla . 0Beğen 11 Ocak 00:48
16

Ömer Behram - Günümüzde ki en büyük illet... Stres konu çok güzel tedavi şekli daha da güzel. Maddi ve manevi temizlik... Saygılarımla hocam.

Yanıtla . 1Beğen 10 Ocak 12:44
22

Abdullah Haktankaçmaz - @Ömer Behram 16 nolu yoruma cevabı: Ömerciğim çok çok teşekkür katkılı yorumuna sağol...

Yanıtla . 0Beğen 11 Ocak 01:03
15

Gulsah - Hocam stressiz bir yaşam diliyoruz. Ama günümüzde ne malum. Toplum da eşitsizlikler, haksızlıklar oldukça iyice stres giriyoruz birde bu aile içine kadar yansıyınca tv lerde görüyoruz işte şiddete kadar gidiyor. Bakanlık ruh sağlığı bölümü kuracakmış. Her ilde danışmanlıklar açılacakmış birde BEDAVA İLAÇ dağıtılacakmış. Bu insanlığın ölmesi demek daha kötü Dış ulkeler ilaç satması için bunları alacak değiliz. Dikkat etmemiz lazım. Elinize sağlık çok güzel gunumuzu anlatan yazı olmuş. Sevgiler, Saygılar.

Yanıtla . 1Beğen 10 Ocak 12:38
23

Abdullah Haktankaçmaz - @Gulsah 15 nolu yoruma cevabı: Sevgili gülşah senin gibi bir gazeteci bayandan beğeni ve katkılı yorum almak bir ayrı güzel , sağol

Yanıtla . 0Beğen 11 Ocak 01:04
14

Abdurrahman Akyüz - YAZININ ICERIGI SUANDAKI SOSYAL YAPININ AYNASI GIBI.KOŞTURMANIN HIRSIN IHTIRASIN CEKEMEMEZLIGIN BOŞ ŞEYLER OLDUĞUNU BIRAN DURUP GERIYE BAKTIMIZDA ÇOK DAHA IYI ANLIYORUZ.BUNLARI BIRKEZ DAHA HATIRLATTIGINZ IÇIN VAROLUN.

Yanıtla . 2Beğen 10 Ocak 11:11
24

Abdullah Haktankaçmaz - @Abdurrahman Akyüz 14 nolu yoruma cevabı: Katkılı yorumundan dolayı teşekkürler ellerine sağlık, sağol...

Yanıtla . 0Beğen 11 Ocak 01:05
13

Müslüm Aktürk - Sayın hocam emeğinize sağlık. Bir çok hastalığa davetiye çıkaran, çağımızın önemli bir sorununu dile getirmişsiniz. Stresle başa çıkabilmenin bazı yollarını da açıklamışsınız ama en isabetlisini sona bırakmışsınız. Gerçekten maneviyatı güçlü olan insanlar strese karşı daha dayanıklı oluyorlar. Moral bozucu, içinden çıkılamaz durumlarda "Üç günlük dünya için değmez, bu da geçer, ayrıca bir imtihandayız bu da sınavın bir parçası" deyip rahatlıyorum şahsen. Böylesine önemli bir konuya değindiğiniz için tekrar teşekkür ve tebrik ediyorum, Allah razı olsun...

Yanıtla . 1Beğen 10 Ocak 10:40
25

Abdullah Haktankaçmaz - @Müslüm Aktürk 13 nolu yoruma cevabı: Ne mutlu bana senin gibi duayen bir gazeteciden, hem de yazdığım gazetenin değerli patronundan beğeni almak... Sağol, ömür boyu sağlık ve sevdiklerinle mutlu ol emi...

Yanıtla . 1Beğen 11 Ocak 01:08
12

Tahir Eroğlu - Elinize yüreğinize sağlık hocam.beğenerek okuyorum.

Yanıtla . 1Beğen 10 Ocak 10:32
26

Abdullah Haktankaçmaz - @Tahir Eroğlu 12 nolu yoruma cevabı: Zahmetinize teşekkürler, sağol, varol...

Yanıtla . 0Beğen 11 Ocak 01:08
11

Mahmut Mance - Emeginize sağlık hocam

Yanıtla . 1Beğen 10 Ocak 10:11
27

Abdullah Haktankaçmaz - @Mahmut Mance 11 nolu yoruma cevabı: Sağol Mahmut yeğenim, senin gibi bir yazardan beğeni almak ne güzel , sağol...

Yanıtla . 0Beğen 11 Ocak 01:09
10

Ali - Hocam gercekten gunumuzun en onemli bir yarasina parmak basmissiniz hatta ameliyat masasina yatirmissiniz diyebilirim hepimiz bu hastaliktan muzdaripiz ama sifasini da insallah sizin onerilerinizi uygulayarak biraz da olsa bulabiliriz diyorum faydali olacagina inandigim yaziniz icin tesekkur ederim

Yanıtla . 1Beğen 10 Ocak 09:30
28

Abdullah Haktankaçmaz - @Ali 10 nolu yoruma cevabı: Çok çok sağol Aliciğim, teşekkürler ederim...

Yanıtla . 0Beğen 11 Ocak 01:10
09

Mustafa Uzun - Günümüzün malesef en önemli toplumsal problemi.Değerli tespit görüşleriniz için emeğinize yüreğinize sağlık.Oldukça faydalı bu ve diğer çalışmalarınız için teşekkürler.Devamını bekler, iyi çalışmalar dilerim.

Yanıtla . 1Beğen 10 Ocak 09:18
29

Abdullah Haktankaçmaz - @Mustafa Uzun 09 nolu yoruma cevabı: Teşkkürler ederim Mustafa Uzun doktorum. beklentinizi yerine getirmeye çalışacağım inşallah, sağolun, varolun...

Yanıtla . 1Beğen 11 Ocak 01:12
08

Esat Murat - Gunumüz hastalığı bu güzel bilgiler için sağolun var olun kaleminize sağlık

Yanıtla . 1Beğen 10 Ocak 08:27
30

Abdullah Haktankaçmaz - @Esat Murat 08 nolu yoruma cevabı: Teşekkürler ederim, elinize sağlık...

Yanıtla . 0Beğen 11 Ocak 01:13
07

Tevfik Fikret Oğuz - çok ve sağlıklı yaşa hocam ben şahsen sabır ve aza çoğa şükretmekle ve iyi veya olumlu veya olumsuz her şeyin bana aileme ALLAHTAN YAYIRLISI OLDUĞUNA İnanırım (Hayat benden çok şey aldı ama!GÜLÜŞÜM HALA ON NUMARA) Ellerinizden öperim

Yanıtla . 1Beğen 10 Ocak 07:02
31

Abdullah Haktankaçmaz - @Tevfik Fikret Oğuz 07 nolu yoruma cevabı: Sağol Tevfikciğim. Yüzün hep gülsün, yalnız gülüşün değil, den de on numarasın. ...

Yanıtla . 0Beğen 11 Ocak 01:15
06

Selma Yilmaz - Hocam yüreğinize sağlık yine önemli bir konuya değinmişsiniz teşekkür ederim

Yanıtla . 1Beğen 10 Ocak 06:58
32

Abdullah Haktankaçmaz - @Selma Yilmaz 06 nolu yoruma cevabı: Ben de sana teşekkür ederim müdirem. ellerine sağlık...

Yanıtla . 0Beğen 11 Ocak 01:16
04

Ahmet Yeğenoğlu - Hocam elinize, yüreğinize sağlık

Yanıtla . 1Beğen 10 Ocak 00:47
33

Abdullah Haktankaçmaz - @Ahmet Yeğenoğlu 04 nolu yoruma cevabı: Çok sağolun Ahmet doktorum.Teşekkür derim, eline sağlık...

Yanıtla . 0Beğen 11 Ocak 01:16
03

Bahattin Demi̇rkol - Gerek tedavi edici gerekse koruyucu hekimlikte dinin önemli düsturları rol oynamaktadır Tevekkül sabır kulluk vazifeleri de stresi önleme de etkilidir

Kaleminize kuvvet saygılar

Yanıtla . 1Beğen 10 Ocak 00:20
34

Abdullah Haktankaçmaz - @Bahattin Demi̇rkol 03 nolu yoruma cevabı: Sağolun değerli doktorum. Katkılı yorumunuz için teşekkürler, elinize sağlık...

Yanıtla . 0Beğen 11 Ocak 01:17
02

Abdurrahman Baltacı - Hocam teşekkür ederim tamamiyle doğru kişi ben merkezci olmamalı uyumlu olmalı güzellikleri farkedebilmesi için takdir duygusunu geliştirmeli değişik açılardan olay ve durumları değerlendirebilecek vizyonu olmalı aklıma gelenler tabi ki herşeyin mutlaka iyi bir tarafı vardır bilinçli eğilim neticeye sağlıklı yaklaşım ellerinden öpüyorum sağlık afiyet diliyorum

Yanıtla . 1Beğen 10 Ocak 00:02
35

Abdullah Haktankaçmaz - @Abdurrahman Baltacı 02 nolu yoruma cevabı: Berhudarol değerli doktorum, katkılı yorumundan dolayı seni kutluyorum, eline sağlık. Sağol. Gözlerinden muhabbetle öperim....

Yanıtla . 0Beğen 11 Ocak 01:19
01

Vedat Doğar - Hocam yüreğinize ve kaleminize sağlık bilgiye doyuyorum saygılarımla

Yanıtla . 2Beğen 09 Ocak 23:38
36

Abdullah Haktankaçmaz - @Vedat Doğar 01 nolu yoruma cevabı: Vedat'cığım inan ki senden beğeni alamak bana ayrı bir zevk yaşattı sağol, varol eline sağlık...

Yanıtla . 0Beğen 11 Ocak 01:21
05

Abdullah Haktankaçmaz - @Vedat Doğar 01 nolu yoruma cevabı: Vedatcığım çok teşekkür ederim, sizlere birşey verebilmişsem ne mutlu bana...

Yanıtla . 1Beğen 10 Ocak 00:55

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (212) 530 03 11
Reklam bilgi