Hiç elinizin tutmadığını, gözünüzün görmediğini düşündünüz mü?

Yüce Mevla biz insanlara yeryüzünde sayamayacağımız kadar nimetler vermiştir. Bunların başında da sağlık nimeti gelmektedir.

Kanuni Sultan Süleyman bunu şöyle ifade der. OLMAYA DEVLET CIHANDA BIR NEFES SIHHAT GIBI.

İnsanoğlu sahip olduğu nimetleri kaybetmedikçe çoğu zaman kadri kıymetini bilmez.  Nitekim Sevgili Peygamberimiz İNSAN IKI ŞEYIN KIYMETINI KAYBETMEDIKÇE BILMEZ. ONLARDA SAĞLIK VE ZAMANDIR. Buhârî Rikak 1. hadisi ile bu hususta bizi uyarmaktadır.

Acaba hiç elimizin tutmadığını gözümüzün görmediğini kulağımızın işitmediğini düşündük mü Ya da bir servet verseler bu organlardan birini kaybetmeyi kabul eder miyiz      Sanırım hiç birimiz kabul etmeyiz. Zira sahip olduğumuz bu servet her şeyden daha kıymetlidir.

Allah insanı bu fanide çeşitli iş ve olaylarla imtihan etmektedir. Bu imtihanlardan biri de sağlıktır. Sağlığı ile imtihan edilen insan sabretmeli engellilik kendisi için bir noksanlık veya kusur değildir. Bir isyan sebebi de olmamalıdır. Zira Allah indinde iman salih amel ve takva dışında bir üstünlük yoktur. Allah kullarını fiziki güzelliklerine dış görünüşlerine mal ve makama göre değil kalplerine ve amellerine göre değerlendirmektedir.

Bu bağlamda sahip olduğumuz güzel nimetlerden biri olan sağlığımız ve bu güzel bedenimiz için Allaha hamd etmeli ve sağlığımızı muhafaza etmeliyiz.

Bir başka sorumluluğumuz ise toplumdaki engelli kardeşlerimize her alanda yardımcı olmak ve hizmet etmektir. Nitekim Sevgili Peygamberimiz BAKIMA MUHTAÇ KIMSELERIN SORUMLULUĞU BIZE AITTIR Buhârî Ferâiz 25. buyurarak engelli kimselere toplum olarak sahip çıkılmasını istemiştir.

Bir başka hadislerinde ise KIM MÜMIN KARDEŞININ BIR IHTIYACINI KARŞILARSA ALLAH DA ONUN BIR IHTIYACINI KARŞILAR. KIM MÜSLÜMANIN BIR SIKINTISINI GIDERIRSE ALLAH DA KIYAMET GÜNÜNDE ONUN BIR SIKINTISINI GIDERIR Buhârî Mezâlim 3. buyurmaktadır.

Bir çok insan doğuştan veya sonradan engelli olabilmektedir. Hiç beklenmedik bir anda bizler de engelli ya da özürlü olabiliriz. Gözümüz görmeyebilir. Kulağımız duymayabilir.  Elimiz tutmayabilir. Yani her birimizin ne olacağı meçhul.

Bu nedenle bir fert olarak sağlığımızı korumak için gerekli tedbirleri almalıyız. Ancak diğer taraftan da bir fert olarak engelli ve özürlü kardeşlerimize karşı maddî ve manevî sorumluluklarımızın olduğunu da unutmamalıyız. Bunun yanında engelli ve özürlü kardeşlerimizi aşağılayıcı söz fiil ve davranışlar ile de incitmemeliyiz.

Unutulmamalıdır ki bu bir kul hakkıdır. Kul hakkı ise Allahın affetmediği günahlardan biridir. Ayrıca kınadığımız hususla da kınanabiliriz. Hz. Peygamber bu konuda şu uyarıyı yapmaktadır: KARDEŞININ DERDINE SEVINIP GÜLME SONRA ALLAH ONA MERHAMET EDER DE SENI ONUN SAHIP OLDUĞU DERTLE MÜPTELA KILAR Tirmizi Kıyame 54.

Sağlığınızın değerini bilmeniz duası ile

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zeki Uyanık - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çapa Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çapa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 530 03 11
Reklam bilgi