FUTBOL YORUMCULARI NE YAPMAK İSTİYOR

   Ülkemizde futbol yorumcuları olarak bilinen, bir zümre var. Bu arkadaşlar içerisinde; işini gerçekten seven, sorumluluğunu bilen insanlar var. Ne konuştuğunu bilen, daha iyiye, daha güzele, yaptıkları konuşmalarla; yönlendirmeye çalışan insanlar var.

                Amaçlarının spora katkı olması, iyi niyetinde olan bu dostları; ayakta alkışlıyorum. Yaptıkları söyleşişlerde; seviyeli, düzgün, adaletli bir yaklaşım ile; spor kamu oyuna destek vermek istiyorlar. Bu gayretlerini, takdir ediyorum. En Önemlisi; Bu Ülkeyi, Bu Milleti çok seviyorlar. Bu Millete ve Bu Ülkeye bir zarar gelsin istemiyorlar. O nedenle, konuşmalarına, yorumlarına, değerlendirmelerine dikkat ediyorlar. Kurdukları cümleleri özenle seçiyorlar. Yaptıkları vurgulara, jest ve mimiklere dikkat ediyorlar.

                Ancak, bazı arkadaşların bu özeni gösterdiklerine şahit olamıyoruz. Konuşmalarında, yorumlarında, değerlendirmelerinde; işin dozajını aşıyorlar. Yapıcı olmak yerine; yıkıcı olmaya başlıyorlar.

                İşte, O zaman ben de, diyorum ki;

                Öncelikle Devletin yerinde olsam; her hafta maçlardan sonra, kendilerine spor yorumcusu diyerek, ekrana çıkan futbol maçlarını değerlendiren bazı adamların; TV Programlarını yasaklarım.

                Adamların yaptığı iş; sadece ortalığı karıştırmak, yapılan her eylemde; kötülük ve yanlışlık, kasıt aramaktır. Çünkü, Dünyanın en doğru adamları, kendileridir. Bu işi ancak, kendileri bilir. Kendilerinden başkası; bu işi bilmez. Ekran başında bile; bir pozisyon için; defalarca yavaşlatarak seyrettikten sonra; karar veren bu adamların; bu işi hangi amaçla yaptıklarını da, sonuçta sorgulamak gerekir.

                Ülkenin ortamını anlamsız yorumları ile; değişik anlamda germek isteyen bu adamların amacı nedir? Saf ve iyi niyetli olarak; futbol kamuoyuna bilgi vermek, diye yorumlayabilirim. Ancak, durum hiç de; öyle değildir. Birinin verdiği herhangi bir pozisyondaki doğrudur, kararına; bir başka yorumcu; kararın tam tersine yanlış, diyebilmektedir. Hatta, o kararı; savunmaktadır. Hem de, bu savunma; Bir başka TV YAYININDA VEYA AYNI TV, YAYININDA; BAŞKA BİR yorumcu tarafından yapılmaktadır. Kısacası; bir sunumda bile; aynı kararda birleşemeyen bu adamların; bu kadar itici, yıpratıcı, tahrik edici; sunumları yapmalarının, amacı nedir?

                Amaçları, birilerini suçlu ilan etmek. Birilerini, birilerine şikayet etmek, gibi; gözükmektedir. Bu anlamsız çıkışlar; kitle sporunun var olan milyonlarca, taraftarını; tahrik etmektir. Öyle ilginç şeyler olmaktadır ki; adam kendisi kuralı bilmediğini söylerken; yapılan işin yanlışlığından söz edecek kadar da; konu hakkında bilgi fakiridirler. Bu kibir ve gurur abidesi adamların ne amaçla; Bu sunumları yaptıklarına dikkat etmeleri gerekir. Bilerek yahut; bilmeden; kamu oyunu yanlış şeylere sürükleyebilirler. Yaptıkları yorumlara, söyledikleri sözlere, analizlere dikkat etmek zorundadırlar. Bu Ülkeyi gereksiz şeyler ile; germenin kimseye faydası yoktur. Üstelik O, müsabakalarda verilen kararlar, siz eleştirilerinizi yaptığınız zaman, değişmeyeceğine göre; bu tepeden bakış açısı ile, yapılan yorumlara; dikkat etmek gerekir. Sonuçta, siz sahada maçı yöneten, yahut saha dışında bu maçlar hakkında karar veren bir resmi kurum değilsiniz.

                Böyle bir konumunuz da, olmadığına göre; bu hırçınlığınızın, sebebi nedir? Bunu seyreden insanlar olarak; biz anlamış değiliz. Sizin anlayışınıza göre; bu alanda görev yapan herkes suçlu mudur? Bu, nasıl bir anlayıştır? Sizin amacınız nedir; Unutmayınız söylediğiniz sözler, yaptığınız davranışlar, verdiğiniz hükümler; TV Başında milyonlar tarafından izlenmektedir. İnsanları aşağılıyorsunuz, hedef gösteriyorsunuz, küçümsüyorsunuz…

                O nedenle, Söylediğiniz sözlere, yaptığınız davranışlara, verdiğiniz size göre doğru olan kararlara; dikkat etmek zorundasınız. Bu Aziz Milleti anlamsız şeyler ile, germeye kimsenin hakkı yoktur… Olamaz da…

                Bazı spor yöneticileri de; aynı hataları yapmaktadırlar. Benden sonrası tufan, anlayışının kimseye faydası yoktur. Kaybettiğinizi sandığınız bazı küçük zararlarınız; ileride kaybedeceğiniz daha büyük zararların; zeminini hazırlamasın. Unutmayınız, Sizler tek başınıza bir şahıs değilsiniz. Tüzel kişiliği olan ve de; arkasında milyonlar olan, bir topluluğu temsil ediyorsunuz. Söyleyeceğiniz sözler, yapacağınız değerlendirmeler, analizler; çok önemlidir. Birilerini hedef gösteren, açıklamalardan uzak olmanız gerekir. Gerginlik yaratacak, tüm söz ve fiillerden uzakta olmalısınız.

Bu Vatan bizim. Bu Millet bizim. Bunların birliğine, dirliğine zarar verecek; tüm söz ve davranışlardan uzak olmalıyız... Bu gemi içerisinde hepimiz birlikte yaşıyoruz. Ülkemizin başında yeteri kadar, sorun vardır. Bu spor bahanesi ile; yeni sorunlar çıkarmayı; kabul etmiyoruz, doğru bulmuyoruz…

                Resmi yetkililerin bu durumu görerek; tedbirler almak zorunda olduklarını hatırlatıyorum. Yarın, çok geç olabilir...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Orhan Arslan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çapa Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çapa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 530 03 11
Reklam bilgi