MEB UYGULAMALARINDAKİ EKSİKLİKLER

MEB Yeni bir yol haritası açıkladı. Gelecek yıllara ait beklentilerini ve yapacakları atılımları anlattı. Doğal olarak şu an anlattıkları tüm projeler sadece sözden ibarettir. Gelecek zaman içerisinde nelerin uygulanıp uygulanmadığını göreceğiz. Beklentimiz en iyisinin en güzelinin hayata geçmesidir.

Ülkemizde Gündemimiz o kadar yoğun ki geleceğimizin teminatı olan gençlere ayırdığımız zaman yetersiz. Bu söylediğim bahane kimileri için gerçekten doğru bir tespittir. Kimileri için ise gerçekten bahanedir. İş hayatımız günlük yaşantımız koşuşturmalarımızın arasında bir gençlik elimizden sabun gibi kayıp gidiyor. Her türlü bağımlılık oluşturan maddelerin kullanımı on üç yaşlara düşmüş. Ahlak dersen Ne kadar var Derim. Sorumluluk değerlere bağlılık onlara sahip çıkma gayreti aranılan vasıflar. Velhasıl durum pek de iyi değildir. Bunu zaman zaman Ülkeyi yönetenler de ifade ediyor.

Milli ve manevi değerlere bağlılık gittikçe zayıflıyor. Bir MİLLETİ meydana getiren ortak unsurlar bellidir. Gençlerin yetiştirilmesinde bu ortak unsurların öncelikli olarak gençlere uygulamalı bir şekilde verilmesi gerekir. İyi davranışlar içerisinde olan önder ahlaklı sorunsuz görevini yerine getiren gençler büyük ödüllerle teşvik edilmesi gerekir. Öğrencilik yılları bu tür davranışların hayata geçirildiği ve bu tür davranışlar içerisinde olan gençlerin geleceğine yönelik büyük ödüllerle taltif edildiği yıllar olmalıdır. Başarılı ve değer yargılarına sahip ahlaklı gençler ciddi Kazanılması için uğrunda çaba sarf edilmesi gereken büyük ödüllerle taçlandırılmalıdır. Örneğin sınavsız ya da daha az bir puanla istediği fakültelerde okuma imkanının verilmesi karşılıksız burs temini gibi... Aynı durum Devlet memurlarının alımında da göz önünde bulundurulmalıdır. Dürüst ahlaklı güvenilir insanlar öncelikle tercih edilmelidir. Bu kavramlara ne kadar bağlı olduğu Eğitim Öğretim sürecinde değerlendirilmelidir. Okullarda bu konunun alt yapısını hazırlayacak çalışmalar yapılmalıdır.

Biz böyle bir öneriyi yeni açıklanan sistemde göremedik. Yine test mantığının esiri gençler Ülke yönetiminde söz sahibi olmaya çalışacak ise şimdiden proje yarı yarıya eksik demektir.

Bir toplumun en önemli unsurlarından birisi insan ilişkilerinin düzgün olması gereğidir. Sosyal hayat içerisinde önemli bir yer tutan ilişkilerin bozulması hayatın kendini direkt ilgilendirecek olumsuzlukların ortaya çıkmasına neden olur. Her zaman güvenilir adaletli emanet ehli kimseye zarar vermeyen insan haklarına saygılı insanca yaşamanın gereğini yerine getiren insanların oluşturduğu toplumlar daha az problemli ve daha az sorunların yaşandığı toplumlar olmuşlardır. Topluluğun ve sosyal hayatın asıl unsuru düzgün güvenilir adaletli insandır. Ne zaman bir toplumda insani unsurlar yaşanır olmaktan çıkmış ise O toplumun bir-çok mekanizması bozulmuş demektir.

Biz kendi toplumumuzda bunu sağlamak adına Aile çevre eğitim kurumları birlikte çalışma yapmaktayız. Doğal olarak sosyolojik açıdan toplumu meydana getiren bazı ana unsurlar üzerinde yeteri kadar etüt ettiğimiz söylenemez. Örneğin bu ana unsurlardan Dini eğitimi ne kadar alabiliyoruz Gelenek adet ve göreneklerimizi korumak adına çabamız ne kadardır Bir toplumun en önemli ortak unsuru olan dilimizi ne kadar öğretebiliyoruz Sevdirebiliyor muyuz Mahalli folklorumuz kültürümüz el sanatlarımız yazılı ya da sözlü edebiyatımız bütün bunlar yeni yetişen neslimize ne kadar yakın Yahut bu temel unsurlara alenen saldıran onları yıpratmak için elinden geleni yapan insanlara karşı engellerimiz nedir. Koruma amaçlı yasalarımız caydırıcı mı Bütün bunların harmanlandığı kültürel etkinliklerimizle gençlerimiz ne kadar barışık Kültürel etkinliklere gençlerimizin ilgisi ne kadar

Gerçeklere bakarsanız Gençlik

Tam tersine sokak olaylarına eylem anarşisine daha yakın...

Bu tür alanlarda sivil toplum örgütleri ortak hedefler belirleyerek aktif şekilde çalışmalıdır. Öğrencinin boş zamanları bu örgütlerin yapacağı etkinliklerle değerlendirilmiş olur. Devlet gerekli denetimi yaparak yönlendirici olabilir.

Neden davranış önemli Çünkü yetiştirdiğin insan hırsızlığın doğru bir şey olmadığını öğrenecek ki yapmasın. Vergi kaçırmayacak kaçak Devlet mallarını kullanmayacak ve çalmayacak arkadaşının arkasından konuşmayacak iftira atmayacak yalan söylemeyecek büyüğüne saygılı küçüğüne şefkatli olacak insanların içerisinde insanca yaşanması gereken tüm kuralları bilecek ve gücünün yettiği kadar uygulayacak

O nedenle davranış çok önemlidir. Bu değerlerin toplumda yerleşmesi için Eğitim kurumlarında uygulamalı dersler konulmalıdır. Hayatın içerisinde bu davranışların uygulanır hale getirilmesi gerekir. Bu konuda eğitimciler örnek olmalıdır. Rehber olmalıdır. O açıdan bakınca Eğitimcinin de bu değerlere sahip çıkan ve de toplumda uygulamasını yapan birisi olması gerekir.

Bütün bunları yeterli kadar şu an öğrenebiliyor muyuz Dersiniz. O zaman size derim ki Sokağa bakın O zaman gerçekleri görürsünüz... Ya da yabancı hayranlığını gözleyin kültür savaşları karşısındaki çaresizliğini hissedin... Biyolojiden bir kuralı ezberlemek için harcadığı zamanı neden düzgün bir davranışı veya iyi bir hareketi öğrenmek için harcamadığını sorgulayın Okullarımız bu anlamda hayatın içerisinde olan gerçekleri ne kadar öğretiyor Diye kendi kendinize sorun...

İşte açıklanan yol haritasında hayata dokunan bu uygulamaların. Önceliklerinin ivedilikle yapılmasına dair gerekli çalışmalardan bahsedilmedi yahut biz göremedik.

Okullarda rehberlik uzmanları var. Ancak rehberlik uzmanlarının yetiştirilme sürecine baktığımız zaman Milli ve Manevi değerleri eğitip öğretmek adına verilen derslerin müfredat bilgilerinin uygulamaların yeterli olmadığı görülmektedir. Problem çözücü konumunda olan bu arkadaşların daha donanımlı daha kabiliyetli daha becerikli olmaları şarttır. Hatta okullarda istediğimiz düzeyde rehberlik uzmanlarının olması gerekir. Bu alandaki boşluğun İlahiyat tahsili almış kadrolar tarafından doldurulması gerektiğine inanıyorum. Hatta O fakültelerin bir bölümünde rehberlikle ilgili müfredatlara çalışmalara ağırlık verilerek eleman yetiştirilirse iyi olur. O elemanlar gerektiğinde okullara direkt rehberlik uzmanı olarak atanabilirler. Mevcut ilahiyat fakültelerinde bu yönde bir çalışma yapılması gereğine inanıyorum.

Bu alanda var olan ciddi anlamdaki boşluk böylece kapatılmış olur. Rehberlik çalışmalarına gösterilen özenin Görsel sanatlara verilen ilgi kadar özen gösterildiği fikrinde değilim...

Rehberlik çalışmalarının okullarda ne kadar sıradan ve iş olsun diye yapılmış çalışmalar olduğunu bilen biriyim. O nedenle hatta her okulda rehberlik uzmanları bire bir öğrencilerle görüşme yaparak daha aktif durumda olmaları gerekir. Sıradan değil ciddi anlamda ilgi sevgi alaka gösterecek Aynı zamanda  yol gösterici mesleğini severek benimseyerek yapan birisi olması şarttır.

En fazla 20 öğrenciye hayatı her gerçekleri ile algılamış rehberlik uzmanı görevlendirilmesi gerektiğine inanıyorum.

Bu toplum bir şeyler kazanarak ilerleyecekse en önemli unsur insandır. Önce ona insani değerleri verelim öğretelim. Sonra neden bir yaşlıya yer vermiyor veya neden bir muhtaca yardım etmiyor diye üzülmeyelim. Niye bu kadar sorumsuz davranışlar içerisinde diye düşünmeyelim.

Okul çevre rehberlik çalışmaları bir gencin yetişmesinde önemli unsurlardır. Bunlardan birinin görevini aksatması doğal olarak o çalışmalardan verim almama gibi bir sonuçla karşımıza çıkar.

Atalarımız ne demiş bakarsan bağ bakmazsan dağ olur.

Yetişmekte olan neslimizi her türlü tehlike ve yanlışlardan korumak hem bizlerin hem de Devlet yetkililerinin görevidir. Geleceğimiz olan nesillere iyi sahip olalım.

18 yaş altı gençlerimiz Devlet koruması altındadır. O halde özellikle umuma açık yerlerde yaşça kendisinden büyük durumda olan insanlar tarafından her türlü baskıya Cinsel ahlaksız bağımlılık şiddet uğramasına müsaade etmeyelim. Adam sende deyip geçmeyelim. Devlet bu alandaki yasal koruma kurallarını hayata geçirmelidir. Kendi rızası ile bile olsa 18 yaş altı bir genç kızımızın başka birisi tarafından ahlaka uygun olamayan konumda olmasına cinsel içerikli davranışların yapılmasına göz yumamaz. Bu tür davranışlara fırsat vermemelidir.

İyi niyetle yaklaştığımız her şeyin karşılığını Yüce Rabbim verecektir. Tüm insanları o fıtrat üzerine yaratmıştır. Önemli olan o zor görevi anlayarak yerine getirmeye çalışmaktır.

Unutmayınız Hepimiz geleceğimizin umudu olan yeni nesillerden sorumluyuz. Sorumsuz ne yaptığını bilmeyen hiç kimseyi dinlemeyen başıboş kontrolsüz bir gençliği hiç kimse istemez...

O halde...

Üzerinde ciddi anlamda düşünelim...

Devlet yetkililerini de bu konuda eksikliğini hissettiğimiz alanlarda uyaralım. Şikayetlerimizi en üst mevkilere ulaştıralım...

Selam ile...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Orhan Arslan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çapa Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çapa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 530 03 11
Reklam bilgi