OSMANLI DEVLETİ'NİN SON VE 66. NAKİBÜLEŞRAFI

Osmanlı Devleti'nin son ve 66. Nakibüleşrafı, Çerkeş Şeyhizâde Seyyid Ahmet Muhtar Efendidir. Doğumu 1867, ölümü ise 1938’dir.

Ailesi ve doğumu: Osmanlı Devleti'nde ilk Nakibüleşraf Seyyid Mahmut Efendi'den itibaren 66 Nakibüleşraf görev yapmıştır. Seyyid Ahmet Muhtar Efendi, Osmanlı Devleti’nin 66.ve son Nakibüleşrafı olması hasebiyle tahsil hayatı ve hizmetleri büyük önem arz etmektedir.

Ahmet Muhtar efendi 7 eylül 1867 cemaziyelevvel 1284 )tarihinde istanbul'da dünyaya gelmiştir. Babası sudur-ı izamdan meclisi meşayih nazırı ÇERKEŞ-ÇANKIRI  Şeyhizade Seyyid Mehmed Tefik Efendi'dir. "ÇERKEŞ  Seyhizâde" olarak tanınan bu sülaleden çok sayıda ilim ehli ve mutasavvıf yetişmiştir.

Ahmet Muhtar Efendi'nin Şeyhülislamlığa sunduğu tercüme-i hâl varakasında babasının Seyyid kaydının bulunması ve kendisinin Nakibü'l Eşrâf olarak atanmış olması bu kutlu soydan geldiğini göstermektedir. Babası Seyyid Mehmet Tefik efendi  nesebinin Hz.Peygamber'in soyundan geldiğini bir beytte şu şekilde ifade etmektedir.

"Ba-husus olmuş iken zâtına vâsıl nesebim,                                                                                                      Ne revâdır olayım sen var iken ben nâ-kâm"

Ahmet Muhtar Efendi, Halvetiye -Şababaniye tarikatının Çerkeşiye kolunun kurucusu Çerkeş Şeyhi Mustafa Efendi (ö.1814)’nin oğlu olan Osman Vehbi Efendi'nin torunudur.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Seyyid Hüseyin Zerraki - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çapa Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çapa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 530 03 11
Reklam bilgi