Büyükşehir haşere ile mücadeleyi etkin bir biçimde sürdürüyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi havaların ısınmasıyla birlikte kent genelinde sürdürdüğü haşere ile mücadele çalışmalarına hız kazandırdı. Ekipler özellikle Akdenizde son günlerde yoğun olarak gözlenen ve Mersin ilinde ise ilk kez karşılaşılan Geocoris isimli sinek türü ile de etkin bir biçimde mücadele ediyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığının çalışmaları sonucu tespit edilen duruma ilişkin biyolojik ilaçlamanın yanı sıra halkın da bilinçlenmesi gerektiğinin önemine dikkat çekildi.

Sıcak ve nemli yaz günlerinde özellikle yeşil alanlarda artış gösteren haşereler ile ilgili Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ile Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ekipleri sorunu çözmek için hummalı bir şekilde çalışıyor.

KURUMUMUZA GELEN ŞIKÂYETLER UZMAN VE TEKNIK EKIPLERIMIZ TARAFINDAN INCELENIYOR

Haşere ve larva ile etkin ve kesintisiz bir biçimde mücadele edildiğini dile getiren ve konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Doktor Bülent Halisdemir  BAHAR DÖNEMINDEN ITIBAREN UÇKUN DEDIĞIMIZ GECE ILAÇLAMASI YAPIYORUZ. TÜM IL GENELINDE GECE ILAÇLAMALARINI YAPIYORUZ. KURUMUMUZA GELEN ŞIKÂYETLERI DETAYLI BIR ŞEKILDE UZMAN VE TEKNIK EKIPLERIMIZ INCELIYOR. YAPTIĞIMIZ INCELEMELERDE BIRÇOK ŞIKÂYETIN ASILSIZ OLDUĞUNU GÖRMEK ILE BIRLIKTE GERÇEKTEN SIKINTILI OLAN BAZI BÖLGELERDE DE YINE HAŞERE SIKINTISININ YAŞANDIĞININ FARKINDAYIZ. BUNUNLA ILGILI DE ÇOK ACIL ÖNLEMLER ALMAKTAYIZ. BÜYÜKŞEHIR BELEDIYE BAŞKANIMIZ SAYIN VAHAP SEÇER ILE ÖZEL TOPLANTILAR YAPMAKTAYIZ. KENDISI BU KONUDA ÇOK HASSAS VE BU HASSASIYETI NETICESINDE UYGULAMAMIZI IKI KAT ARTIRARAK ÇALIŞMALARIMIZA YOĞUN BIR BIÇIMDE DEVAM EDIYORUZ. SÜREKLI BILGILENDIRMELER YAPIYORUZ dedi.

AKDENIZIN YENI HAŞERE TÜRÜ GEOCORIS

Haşerelerin mevsim geçişine ve göç dalgasına bağlı olarak artış gösterdiğini ve son günlerde özellikle Akdeniz Bölgesinde yeni bir türün baş gösterdiğini ifade eden Halisdemir ÖRNEĞIN GEOCORIS ISIMLI BIR BÖCEK TÜRÜ KAHRAMANMARAŞTA GAZIANTEPTE HATAYDA ADANADA GÖRÜLMÜŞ SON ZAMANLARDA MERSIN VE ANTALYADA DA GÖRÜLMEYE BAŞLANMIŞTIR. BU BÖCEK TÜRÜ ÖZELLIKLE YEŞIL ALANLARDA KONAKLAMAKTA ORADA ÜREMEKTE VE KENTIMIZDE ÖZELLIKLE BEYAZ IŞIK OLAN YERLERDE YOĞUN BIR ŞEKILDE GÖRÜLEREK RAHATSIZLIK VERMEKTEDIR. BUNUNLA ILGILI TEKNIK EKIPLERIMIZ GEREKLI ÖNLEMLERI ALMIŞTIR. PARK VE BAHÇELER DAIRESI BAŞKANLIĞIMIZ ILE BIRLIKTE KOORDINELI OLARAK ILAÇLAMALARIMIZA YOĞUNLUK VERMIŞ DURUMDAYIZ. HALKIMIZ GÖNÜL RAHATLIĞIYLA BILSIN KI BIZ TÜM IL GENELINDE HAŞERE ILE MÜCADELEYE ARALIKSIZ DEVAM EDIYORUZ. HAŞERE ILE MÜCADELE ETMEDIĞIMIZ KONUSU MAALESEF SON GÜNLERDE SOSYAL MEDYADA YER ALIYOR. KESINLIKLE DOĞRU DEĞIL. BIZ SON HIZLA DEVAM EDIYORUZ şeklinde konuştu.

Mersinde 805 muhtarın tümü ile koordine halinde olduklarını ve onaylı tutanaklar ile ilaçlama çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Halisdemir BÖLGEMIZ AŞIRI DIRENÇ GÖSTERMESINE YÖNELIK SIKINTILI BIR BÖLGE. YANI BURADAKI ILAÇ TÜRÜNE ÇOK ÇABUK ADAPTE OLUP DIRENÇ GÖSTERIYOR. BU YÜZDEN DE BIZ SÜREKLI FARKLI ILAÇ TÜRLERI ILE BU DIRENCI KIRMAKTAYIZ. ÖZELLIKLE KAYNAKLARINI KURUTMAYA YÖNELIK ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ diye belirtti.

444 2 153 NUMARALI ÇAĞRI MERKEZIMIZE GELEN ŞIKÂYETLERE ÇÖZÜM ÜRETMEYE GAYRET EDIYORUZ

Haşere ile mücadele konusunda Mersinli vatandaşlardan da destek beklediklerini ve sineklerin üreyebilecekleri alanları yok etme konusunda yardımcı olmalarını isteyen Halisdemir SITELERDE EVLERIN BODRUMLARINDA 1 CM DAHI SU BIRIKINTISI OLURSA ÖZELLIKLE SIVRISINEKLER BURALARA LARVALARINI ÇOK RAHATLIKLA BIRAKABILMEKTE. BIR SIVRISINEKTEN DE ÇOK ÇABUK BIR ŞEKILDE BINLERCE YAVRU YUMURTA VE LARVA ÜREMEKTE VE KISA SÜREDE DE BÖLGEMIZIN NEMLI VE SICAK OLMASINDAN DOLAYI DA ÜREYEBILMEKTEDIR. İNSANLAR EVLERININ BAHÇESINE PENCERELERININ ÖNÜNE BODRUMLARDA KÜÇÜK KAPLARDA SULAR BIRIKTIRMEKTEDIR. BU SULARA SIVRISINEKLER ÇOK RAHATLIKLA GIRIP LARVA BIRAKMAKTADIR. RICAMIZ BU SULARI ILLA BIRIKTIRMELERI GEREKIYORSA ÇOK SIK BIR ŞEKILDE YENILEMELERI GEREKIYOR. MÜMKÜN OLDUĞUNCA DA SU BIRIKMESINI ENGELLEMELERI GEREKIYOR. EĞER DOĞAL OLARAK OLUŞMUŞ SU BIRIKINTILERI VARSA BU GIBI YERLERLE ILGILI DE BIZLERE BILGI VERIRLERSE 444 2 153 ÇAĞRI MERKEZIMIZDEN YA DA DOĞRUDAN ÇEVRE KORUMA VE KONTROL DAIRESI BAŞKANLIĞIMIZI ARARLARSA BIZ TEKNIK ARKADAŞLARIMIZLA IŞ MAKINELERIMIZ DE GIDIP O BÖLGELERIN SIKINTISINI ÇÖZMEYE GAYRET EDIYORUZ dedi.

Haşere ile mücadele konusunda kültürel mücadelenin çok önemli olduğunu bu nedenle halkı bilinçlendirmek amacıyla broşür hazırlıkları yaptıklarını ifade eden Halisdemir ilgili teknik ekiplerin bilinçlendirmek amacıyla muhtarlar öncelikli olmak üzere köy ve kahveleri gibi çeşitli yerlerde bilgilendirmeler yaptıklarını belirtti. Halisdemir ayrıca Büyükşehir Belediyesinin sosyal medya hesapları ve resmi Web sayfası üzerinden de bilgilendirmeler yaptıklarını dile getirerek ÖNÜMÜZDEKI GÜNLERDE BUNU DAHA DA ARTTIRARAK HALKIMIZIN DA BIZE DESTEK VERMESINI BEKLIYORUZ. BIZ ÜZERIMIZE DÜŞENIN EN IYISINI YAPMAYA ÇALIŞACAĞIZ. HALKIMIZIN REFAHI BIZIM IÇIN ÇOK ÖNEMLI. BAŞKANIMIZ DA BU KONUDA ÇOK HASSAS. BIZ DE HASSASIZ. BU KONUDA EMIN OLABILIRSINIZ. ŞU ANKI MEVSIM GEÇIŞINDEN KAYNAKLANAN YOĞUN BIR HAŞERE GÖRÜLMEKTE. ASLINDA BUNLARIN BIRÇOĞU HASTALIK TAŞIMAYAN SADECE MEVSIM GEÇIŞINDE VE YEŞIL ALANLARDA ORTAYA ÇIKAN HAŞERE TÜRÜ.  BUNLAR ÇOK KISA SÜREDE KONTROL ALTINA ALINACAK VE KONTROL ALTINA ALINDIKTAN SONRA DA BÖYLE BIR SORUN ORTADAN KALKACAK KENTTEKI HAŞERE SIKINTISINI MINIMIZE ETMIŞ OLACAĞIZ dedi.

16 Mayıs 2019 - Bölge


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çapa Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çapa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 530 03 11
Reklam bilgi