El emeğinin göz nurunun ürünleri sergilendi

Çünür Mahallesi’nde ilk kez açılan biçki-dikiş kursunda gerçekleştirilen ürünler sergilendi.

Büyütmek için resme tıklayın

img-20190515-wa0031-1557926824.jpg?

Sena Aktürk/ISPARTA

Isparta’nın yeni gelişen mahallesi Çünür’de bu yıl ilk kez açılan biçki-dikiş kursunda, kursiyerlerin ürettikleri ürünlerin yer aldığı sergi Çünür Ortaokulu’nda açıldı.

Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcıları Emine Çınar, Yusuf Özcan, Çünür Ortaokulu Müdürü Hüseyin Bingöl, Çünür Muhtarı Hasan Derebek, Çünür Eski Muhtarı Kadriye Bilgiç ve diğer davetlilerin yer aldığı bir törenle açılan sergide, Çünür’de oturan bayanların yaptıkları giyimden ev tekstiline kadar çeşitli ürün yer alıyor.

Çünür Ortaokulu Müdürü Hüseyin Bingöl, açılışta yaptığı konuşmada böyle bir kursa ev sahipliği yapmaktan mutlu olduklarını söyledi. Hanımların öğrenci gibi okula gidip geldiklerini belirten Bingöl, “Çok güzel eserler ortayı çıkmış, hepsini kutluyorum, sergimiz hayırlı olsun” dedi.

HEM Müdür Yardımcısı Emine Çınar, Isparta genelinde her mahallede hemen hemen 2’şer kurs açtıklarını, aktif olarak 600’e yakın kursun devam ettiğini söyledi. Bu kurslardan 300’e yakınının el sanatlarıyla ilgili olduğunu belirten Çınar, “Buradaki amaç, insanlarımızı meslek sahibi edindirmek, el becerileri arttırmak ve sonra da aile bütçelerine katkıda bulunmak” diye konuştu.

HEM Müdür Yardımcısı Yusuf Özcan da, “Açılan kurslara verilen makinaların yeterli olup olmadığına” ilişkin soru üzerine, “Biz gelen her kurs talebine olumlu bakıyoruz. Bu nedenle imkânlarımız ölçüsünde bir-iki makine vererek kursları başlatıyoruz. Çünür’de açılan kursa da iki makine verebildik ancak yeterli olmadığı söylendi yeni makine talebinde bulunuldu. Önümüzdeki yıl makine sayısını arttırmak için çaba sarf edeceğiz” dedi.

BİRBİRİMİZLE KAYNAŞTIK

Kurs Öğretmeni Hatice Ata ise, “Kursumuzu açan HEM müdürümüze, müdür yardımcılarımıza ve emeği geçen diğer personele, kursumuz için bize okulunda yer tahsis eden Çünür Ortaokulu Müdürü Hüseyin Bingöl’e, kursumuza masa, sandalye gibi ihtiyaçların temininde yardımcı olan Çünür Mahallesi eski muhtarımız Kadriye Bilgiç’e ve bize inanarak, güvenerek kursumuza iştirak eden bütün kursiyerlerimize teşekkür ediyorum” dedi. Kursiyerlerin kısa sürede güzel işler çıkardıklarını belirten Hatice Ata, şöyle devam etti:

“Çünür’de yaşayan bayanlarımız buraya gelerek hem yeni bir meslek öğrendiler, bilenler ise mesleklerini biraz daha geliştirdiler. Ayrıca birbirini tanımayan insanlar burada tanışıp, kaynaştılar ve bir sosyalleşme örneğini de sergilediler. Birkaç ay önce birbirimizi tanımıyorduk, biçki-dikiş kursu vesilesiyle şimdi ise bir aile gibi olduk. İnşaAllah, önümüzdeki dönem de aynı heyecanla kursumuza devam ederiz. Bizleri bu mutlu günümüzde yalnız bırakmayan bütün katılımcılara da ayrıca teşekkür ediyoruz.” 

img-20190515-wa0033%20(1).jpg?

 

15 Mayıs 2019 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çapa Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çapa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 530 03 11
Reklam bilgi