Mersin Üniversitesi Tübitak Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal'ı ağırıladı

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Mersin Üniversitesi ile TÜBİTAK işbirliğinde düzenlenen konferansa katıldı. Prof. Dr. Mandal Bilim Teknoloji ve Yenilik Ekosisteminde Durum Değerlendirmesi ve TÜBİTAK Odaklı Yeni Süreçler adlı konferansta bilim ve teknoloji alanında yaşanan gelişmelere değindi.

Haber albümü için resme tıklayın

Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezinde düzenlenen konferansa Mersin Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, Toros Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Mazmanoğlu, Aydıncık Kaymakamı Mehmet Erhan Türker, KKTC Eğitim-Kültür Ataşesi Yusuf İnanıroğlu, Akdeniz Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Kutlu, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, çeşitli kamu kuruluşlarının il müdürleri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Konferansın açış konuşmasını yapan MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandalı ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, konferansta 2002-2017 yılları arasında Ar-Ge yoğunluğunda yüzde 88 araştırması sayısında ise 4.7 kat artış sağlandığına dikkat çekti. Toplam Ar-Ge harcamalarında en büyük paya imalat ile bilgi ve iletişim sektörlerinin sahip olduğunu belirten Mandal, Ar-Ge harcamalarının bir önceki yıla oranla yüzde 5 arttığını ifade etti.

Prof. Dr. Hasan Mandal, “TÜBİTAK iki önemli görevi var. Bunlardan ilki akademi ve sanayinin desteklenmesi toplumda bilimsel ve teknolojik farkındalığın artırılması uluslararası ilişki ve işbirliği süreçlerinin geliştirilmesi. İkinci ise özellikle savunma sanayi uzay sanayi gibi alanlar başta olmak üzere kritik alanlarda kritik teknolojilerde araştırma yapılması” dedi.

Yeni TÜBİTAK Stratejik Yaklaşımının nitelikli insan ve nitelikli bilgiye odaklandığının altını çizen Prof. Dr. Mandal, Ar-Ge ve yenilik çıktılarına/etkilerine odaklanma ulusal hedeflere odaklı çıktılar ve çıktıların toplumsal ve ekonomik faydaya dönüşümü gibi hedeflerinin olduğunu söyledi.

Mersin Üniversitesinin geliştirilebilecek yönlerine de vurgu yapan Prof. Dr. Hasan Mandal, MEÜ’nün özellikle nitelikli dergilerdeki yayın sayısının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu ifade etti.

Konferans sonunda MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı tarafından TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandala plaket takdim edildi.

14 Mayıs 2019 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çapa Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çapa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 530 03 11
Reklam bilgi