UYSAD, Nurettin Nebati'ye Urfa'nın sorunlarını iletti

UYSAD (Uluslararası Yazarlar Sanatçılar Araştırmacı Gazeteciler Derneği) Şanlıurfa'ya gelen Maliye ve Hazine Bakanı Yardımcısı Nurettin Nebati'ye, Şanlıurfa'nın bazı sorunlarının yazılı bir dosya halinde sundu.

Büyütmek için resme tıklayın

UYSAD (Uluslararası Yazarlar Sanatçılar Araştırmacı Gazeteciler Derneği) Genel Başkanı Sıtkı Aloğlu, çeşitli ziyaretler için Şanlıurfa'ya gelen Maliye ve Hazine Bakanı Yardımcısı Nurettin Nebati'ye MEMUR-SEN'de düzenlenen Sivil Toplum Örgütleri Toplantısı'nda, Şanlıurfa'nın bazı sorunlarının hem yazılı bir dosya halinde sundu hem de sözlü olarak ifade etti. Nebati'ye sunulan sorunlarla ilgili dosyada şöyle denildi:

"Sayın Bakan Yardımcım, çalışmalarınızda başarılar diliyoruz. Takip ettiğimiz kadarı ile Şanlıurfa ticaret hayatına ivme katmak için çaba gösteriyorsunuz. Bu yönde yaptığınız çalışmaları takdir ile karşılıyoruz. Bizlerde sivil toplum örgütü olarak sizin gibi değerli milletvekillerimiz ve kurumlarımızın yaptığı çalışmalara yardımcı olmak için çeşitli raporlar yazılar ve çalışmalar düzenliyoruz.

OSM KURMA ÇALIŞMALARI

Son zamanlarda Şanlıurfada OSB müdürlüğü büyük ivme kaydediyor.1. ve 2. Kısımlarda üretim ve istihdam yapılmaktadır. 3. Kısımda yer tahsisleri tamamlanmış olup firmalar inşaat aşamasına gelmiştir. 4. Kısıma acilen ihtiyaç hissedilmektedir.

4562 sayılı yasanın ilgili hükümlerine göre Şanlıurfadaki yatırımcı devletin imkânlarından istifade etmekte istihdam ve katma değer üretmektedir. Bildiğimiz kadarı ile şuan da OSB bünyesinde faaliyet gösteren yaklaşık 300 civarında işletme faal olarak çalışmaktadır. İnşaatı devam eden 50 civarında işletme hazır hale gelmek için çaba gösterirken 20 civarında işletmede tahsis ve proje safhasında olup İnşaata başlamak için gün saymaktadır. Ayrıca 300 şirkette yer tahsisi için gün sıradadır. Mevcut işletmelerde yaklaşık 18.500 civarında personel istihdam edilmiş olup bu rakamın 2019 ölçeklerine göre 50 artış göstereceğini tahmin ediyoruz.

Sayın Bakan Yardımcım, Akçakale yolu civarındaki işletmeler yeni bir birlik bünyesinde toplanıyor mu Toplanacak mı Oradaki işletmelerin kurumsal yapısı ne olacak Şanlıurfa ilçelerindeki Ticaret odası ve OSB kurma çalışmaları ne durumda. İlçelerden özellikle Siverek Birecik Viranşehir Güneydoğu ve Şanlıurfa için çok önemlidir.

GÖBEKLİTEPE

Sayın Bakan Yardımcım, Şanlıurfanın kültür tarih ve turizm alanında ki imkânları çok yerinde olmasına rağmen yerel kurumlar bacasız sanayi olan turizmi yeteri kadar değerlendirememektedir. UNESCO dünya mirası listesine giren GÖBEKLİTEPE ye yapılması gereken hizmetler çok zayıf kalmaktadır. Şanlıurfa turizmine daha yüksek ivme kazandırmak için sizin gibi değerli büyüklerimizden yardım bekliyoruz.

Şanlıurfa 1. Ve 2. OSB de fabrikalar kurup işçi istihdam eden yatırımcı kuruluşların 2 büyük sorunu var.

1-Yıllardan beri süregelen elektrik sorunudur. Alt yapı ile gitmesi gereken ve fabrikalara verilen elektrik enerjisi hatları maalesef birçok yerde dışarda ve açık alanda gitmekte ve bu da elektrik hatlarında arızalara sebebiyet vermektedir. Teknolojik imkânların kullanıldığı OSB müdürlüğünde hatların dışarıdan gitmesi yangın gibi büyük felaketlere sebep olabilir. Bunun düzeltilmesi gerekmektedir. Sistem ve hatlardan kaynaklanan elektrik arızaları OSB bölgesindeki fabrikaların belki de gün boyu işlememesine üretmemesine ve ekonomiye kayıp getirmesine neden olmaktadır.

2.Şanlıurfa OSB de yatırım yapan tüccar ve fabrikatörlerin 15-18 arasında bankalardan faizle aldıkları ticari krediler 2018 in 2. Yarısında Ülkemizde meydana gelen döviz krizi nedeni ile rotatif bir faiz sistemine büründürülerek 40 lara varan faizli kredilere çevrilmiştir.  Bu durum Şanlıurfada bankalardan ticari kredi alan bütün işletmelerin aleyhine gelişen bir durum olarak ortaya çıkmakta ve büyük oranda işletmelerin zararına neden olmaktadır. Bankalar ise dövize endeksli olduklarını gerekçe göstererek müşterilerine verdikleri ticari kredileri rotatif kredi sistemine çevirmiş olduklarını ifade etmekte ve sistem bu şekilde gelişti diye mazeret göstermektedirler.

HUDUT İLLERİ TEHDİTLERLE KARŞI KARŞIYA

Sayın Bakan Yardımcım Güneydoğu Hatay ilinden başlamak üzere Hakkâriye kadar sınırlarımızdaki hudut illeri dış kaynaklı terör tehditleri ile karşı karşıyadır. Türkiye Cumhuriyetimizin güçlü devleti halen 80 bin asker ve zırhlı ve silahlı araçlarıyla ülkemiz için tehdit unsuru olan YPG PYD PKKyı sınırlarımızın dışından uzaklaştırmak amacı ile yeni bir askeri çıkartma durumunda olup Türk Silahlı Kuvvetleri şanlı ordumuz teyakkuz halindedir. Mevcut hükümetimiz daha evvel Hatay Kilis ve Gaziantep ilini mülteci muhacir sorunları ekonomik dar boğaza girdiklerinden bu 3 ile birçok ekonomik kolaylıklar sağlamıştır.

Şuanda namlunun ucunda olan ve devletimizin yapacağı her türlü askeri harekete canı gönülden destek veren Şanlıurfa ilinde bulunan tüccar ve yatırımcılarında  bu sorunlarına Devletimizin el atması bankaların getirdiği ağır faiz şartlarına çare bulması ve tüccarın işletmesini kapatmaması için kolaylıklar sağlaması yönünde siz değerli Milletvekillerinden yardım bekliyoruz.

Sayın Bakan Yardımcım, 1939 yılında 3670 sayılı kanunla düzenlenen ve daha sonra 1993 yılında da kurumsallaşan Milli Piyango İdaresi ve faaliyetleri tamamı ile vatandaşlarımızı talih şans ve zengin olma ümidi ile bilinçlendirmektedir. Toplumumuzu kısa yoldan zengin olma hevesi ile umutlandırmakta ve birçok hüsranlara da sebebiyet vermektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızı zengin olma hayali ile bilinçlendirip sömüren böyle bir kurumun isminin önüne Milli yazılması ve Millilik anlayışı ile bütünleştirilmesi Milli ve Yerli ilke ve ülküsüne uymamaktadır.

ŞANS OYUNLARINRDAN MİLLİLİK EKİ ÇIKARTILSIN

Anadolu insanımızın milli ve muhafazakârlık yapısına tamamı ile ters olan piyango bahis talih ve şans oyunlarının önüne millilik ekinin getirilmesi özü İslamdan olan millet hasletimize de uymamaktadır.

Dini anlayışımız ve inancımıza göre kumar sayılan piyango idaresinin faaliyetinin önünde Milli ekinin bulunması tamamı ile İslam inanç ve ahlakına ve kitabımızın özüne ters düşmektedir.

Sayın Bakan Yardımcım size maiyetinize sonsuz hürmetimiz vardır. Milli Piyango İdaresinin isminde yer alan Milli ibaresinin kaldırılması yönünde yasa çıkarmak için çalışma yapılması hususunda zat-ı aliniz den ve maiyetinizden yardım bekliyor ve istirham ediyoruz.

Çalışmalarınızda başarılar diliyoruz Saygılarımızla.

14 Mart 2019 - Bölge


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çapa Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çapa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 530 03 11
Reklam bilgi