Ressam Selvi Sertdemir’den anlamlı sergi

Ressam Selvi Sertdemir'in resim sergisi Ankara Ata Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin beğenisine açıldı. Açılışa katılan CHP Parti Meclisi Üyesi Erbil Aydınlık,  “Çocuk yaşta evlendirilen çocuk gelinlerimiz için buradayız” dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

Ata Sanat Sergi Galerisi’nde önemli bir etkinlik daha gerçekleştirildi. Ressam Selvi Sertdemir’in sergisine CHP Parti Meclisi Üyesi Erbil Aydınlık, Şanlıurfa Platformu Genel Başkanı Habip Çadırcı, gazeteci-yazar Reşat Kuşçuoğlu ile diğer davetliler katıldı.

CHP Parti Meclisi Üyesi Erbil Aydınlık, serginin açılışında yaptığı konuşmada, “Bugün tüm dünyada ama özellikle ülkemizin kanayan bir yarasıyla ilgili farkındalık oluşturmayı hedefleyen çocuk yaşta evlendirilen çocuk gelinlerimiz için buradayız.” dedi. Türkiye’de geçmiş yıllara göre görece azalsa da 2018 verilerine göre hala 23.906 kişinin 18 yaşından küçük evlendirildiğini belirten Aydınlık, şöyle devam etti:

“Küçük yaşta rızasız ve zorla evlendirilen, çocukluğunu yaşayamadan kadınlığa sürüklenen, henüz kendisi çocukken çocuk sahibi oldurulan, psikolojik ve fizyolojik gelişimini tamamlamayan kız çocuklarımız var. Kendi gelişimini sağlayamayan çocuklarımızdan çocuklukları, oyunları, eğitim ve yaşam hakları ellerinden alınmaktadır.

ZORLA EVLENDİRİYORLAR

Özellikle kırsal kesimlerde, aileler kız çocuklarını, başlık parası, berdel, erkek çocuk isteği, kuma getirmek gibi sözde geleneksel adetler nedeniyle, çok küçük yaşlarda zorla ve kendisine hiç sorulmadan evlendiriyorlar. Bu durum intiharlara, çocuk doğururken ölümlere, kişinin kendisine ve beden algısına saygı duymamasına, hayata dair umutsuz ve mutsuzluğa sebep olmaktadır. Biliyoruz ki bir aile de kadın ne kadar mutlu olursa çocukları da o kadar mutlu, ne kadar bilinçli olursa o kadar dirayetli bir aile yetiştirir. Kendi eğitimini tamamlayamamışsa yetiştirdiği çocukta kendi kendine büyüyen ve çevresine uyum sağlamaya çalışan bir kişi olacaktır. Bu konuda daha çok çalışma yapıp, farkındalık uyandırmak hepimizin ortak hedefi olmalıdır.”

Bu arada, Erbil Aydınlık’a, Ankara Ata Sanat Galerisi Sahibi Nergis Yiğit tarafından bir plaket sunuldu.

09 Şubat 2019 - Kültür & Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çapa Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çapa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 530 03 11
Reklam bilgi